‘Shakespeare’in Kedileri’: Shakespeare’in Dünyasına Kedilerin Gözünden Bakmak!

Ayhan Hülagü "Shakespeare'in Kedileri"
Shakespeare’in Kedileri

Ayhan Hülagü’nün yeni kitabı ‘Shakespeare’in Kedileri’ Amerika’da okuyucuyla buluştu. Ölümsüz yazarın dünyasına kedilerin gözünden bakan Hülagü, Shakespeare’in tiyatrosunda yaşayan bir kedi ailesinin oyuncu olma macerasını konu ediniyor.

Shakespeare’in Kedileri, İngiliz yazarın dünyasına başka bir açıdan bakmayı deneyen bir resimli hikaye… Shakespeare’in oyunlarını oynayan bir tiyatro da geçiyor olay. Hikayenin kahramanları onun kulisinde yaşayan şirin bir kedi ailesi. Tiyatro izleyerek büyüyen kedilerin en büyük hayali bir gün sahnede rol almaktır. Oyunları ezbere bilen kediler bunun için bir plan yaparlar. Oyuncular tiyatrodan ayrıldıktan sonra kendileri sahneye çıkar, oyunu prova ederler. Hamlet oyununun galasının arefesinde bir plan yapar ve sahneye adım atarlar. Ancak beklenmedik başka bir planın parçası olurlar.

Oyunculuk çalışmalarıyla tanınan Hülagü, yeni hikayesiyle tiyatro dünyasına içerden bakıyor. Bir oyununun hazırlık sürecini, Shakespeare’in dünyasından içinden aktarıyor. Hayallerin peşinden gitmenin önemine, paylaşıma, sorumluluk almanın bilincine dikkat çekiyor.

Hülagü’nün kaleme aldığı hikayeyi Shima Zarei resimledi, Stuart Kline ingilizceye çevirdi. Kitabın arka kapak yazısını ise yazarın Londra’daki tiyatrosu Shakespeare Globe’da uzun yıllar rol alan Kevork Malikyan yazdı.

Malikyan şu cümlelerle özetliyor düşüncelerini: “Yıllarca Shakespeare oynadığım tiyatroda, beni kapı aralığından izleyen bir kedinin olması ve ne düşündüğü hiç aklımdan geçmemişti. Ayhan Hülagü, evim gibi bildiğim Shakespeare Globe Tiyatro Sahnesine, bambaşka bir pencereden bakmamı sağladı.”

Shakespeare’s Cats

Shakespeare’s Cats kitabını Aamazon üzerinden sipariş vermek için tıklayınız.

‘Shakespeare’in Kedileri’: Shakespeare’in Dünyasına Kedilerin Gözünden Bakmak!
Ayhan Hülagü

Ayhan Hülagü Hakkında

Pamukkale Üniversitesini bitirdikten Şahika Tekand Studio Oyuncuları ile profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. 2017 yılında Amerika’da US. Karagoz Theater Company’i kurdu, geleneksel Türk tiyatrosu üzerine çağdaş çalışmalar yürütmeye başladı. Avrupa, Afrika, Amerika’da uluslararası festivallerde sahne aldı, Hawaii, Cornell, Harvard Üniversitesi’nde konuşmacı olarak davet edildi. 700 yıllık tarihinde Türk gölge tiyatrosunu ilk defa Broadway’e taşıyan sanatçı, New York’ta Amerikan tiyatrosunda oyunculuk çalışmalarına devam etmektedir. Yazarın Türkçe ve İngilizce yayınlanan üç kitabı bulunmaktadır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.1 Yorum

 1. Sibel Dağcı Reply

  “Yıllarca Shakespeare oynadığım tiyatroda, beni kapı aralığından izleyen bir kedinin olması ve ne düşündüğü hiç aklımdan geçmemişti. Ayhan Hülagü, evim gibi bildiğim Shakespeare Globe Tiyatro Sahnesine, bambaşka bir pencereden bakmamı sağladı.” demiş ya Malikyan ben de İngiliz Dili okumuş birisi olarak Shakespeare ve kedileri hiç birarada düşünemedim açıkçası:)En kısa zamanda kitabı edinmek istiyorum.
  “Bütün dünya bir sahnedir…
  Ve bütün erkekler ve kadınlar
  sadece birer oyuncu…
  Girerler ve çıkarlar.” diyen 16.yy İngilteresinin ve hatta dünyanın en büyük oyun yazarının oyunlarına meğerse KEDILER DE eşlik ediyormuş😹
  Haberdar ettiğiniz için çok teşekkür ederim🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir