Sibel Baykam’ın Yeni Kitabı “Sanat Hayat Sebat” Çıktı

Sibel Baykam’ın kaleme aldığı “Sanat Hayat Sebat” C.A.M. Galeri ekseninde seksenlerden günümüze Türkiye’de Çağdaş Sanat ortamı ve galericilik kavramı üzerine yazarın fikirleriyle; sanat dünyasından aktörlerin tanıklıkları ve söyleşilerle bir dönemi ele alıyor.

1992 yılında Sevil Binat ve Nilüfer Sülüner ortaklığında kurulan, 2002’den itibaren Binat’ın tek başına yeniden yapılandırdığı, C.A.M. Galeri’nin (Contemporary Art Marketing) çeyrek yüzyıldan fazladır başka hiçbir çıkış aramadan, salt sanatı odak alarak yaşama anlam katma çabasının hikâyesini birinci el tanıklardan dinleyerek yazıldı, “Sanat Hayat Sebat”.

Gazeteci-yazar Sibel Baykam’ın iki buçuk yıl süren röportajları ve araştırmalarıyla kaleme aldığı, grafik tasarımını Yeşim Demir Proehl’ün üstlendiği kitap, sanatçı, sanatsever, koleksiyoner ve sanat insanlarıyla günümüz çağdaş sanatına ve C.A.M. Galeri’ye farklı açılardan değmiş isimlerin paylaştıklarını bir araya getiriyor.

Kitapta ayrıca galericilik mesleğinin tarihin başından bugüne özet hikayesi de “Sanatçının Belleğinden Koleksiyonerin Duvarına” isimli bölümde, kısa bir dünya turu yaparken çeşitli anekdotlarla anlatılıyor.

1980’lerden 2020’lere, Sevil Binat ve C.A.M. Galeri penceresinden Türkiye’de “sanat ortamı”ndan “sanat piyasası”na evrilen yolculuğun detaylı notları “Sanat Hayat Sebat”ta…

Kitapta söyleşileriyle yer alan isimler: Karoly Aliotti, Kezban Arca Batıbeki, Bedri Baykam, Levend Binat, Cihan Bingöl, Candan Değirmenciler, Ayça Dinçkök, Ahmet Elhan, Melek Gençer, Murat Germen, Mehmet Güleryüz, Hakan Güven, Meriç Hızal, Ari İstanbulluoğlu, Dieter Mammel, Nihal Martlı, Murat Morova, Handan Öney, Ayşegül Özyürek, Ömer Özyürek, Seçkin Pirim, Nilüfer Sülüner, Erdoğan Zümrütoğlu.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.