Sibylla Kehanet Kitapları Raflarda Yerini Aldı


Derya Çığır Dikyol‘un antik dönemde kadın kahinler tarafından yazıldığına inanılan ‘Sibylla kehanet kitaplarına’ ışık tutan çalışması “Antik Roma’da İktidarın Gizemli Sembolü Sibylla Kehanet Kitapları” adıyla Arkeoloji ve Sanat Yayınları‘ndan çıktı.

Sibylla Kehanet Kitapları
Sibylla Kehanet Kitapları

Kitap Açıklaması

Antik dönemde Sibylla olarak adlandırılan kadın kahinler tarafından yazıldığına inanılan Sibylla kehanet kitapları, ‘tanrısal sözü’ ve kehanetlerin gizemini barındırmalarıyla genellikle salt dini metinler olarak değerlendirilmişlerdir. Elinizdeki kitap ise Sibylla kehanet kitaplarını dinsel metinler olmanın çok ötesinde, farklı işlevlere sahip gizemli bir sembol olarak, eklektik bir yaklaşımla, kutsal metinlerin iktidar sahipleri tarafından kendi meşruiyetlerini sağlama ve devam ettirmede kullanılmasının bir örneği olarak ele almaktadır. Eser, Roma’da patricii sınıfının Sibylla kitaplarını kritik anlarda yürürlüğe koyduklarını ve sonraki dönemleri belirleyecek siyasal, kültürel ve toplumsal patikaların oluşumunu sağlamada da kullanmış olduklarını ileri sürmektedir. Elbette Sibylla kitaplarının, Roma’nın tarihsel sürecinde toplumsal dönüşümü sağlama ve Romalılık kimliği oluşturmada da etkili olduğunu eklemek gerekmektedir.

Bu eser, bir tarihçinin bütünü görebilmek adına tarihsel sosyolojiden faydalandığı bir çalışma olarak tarih biliminin sınırlarının dışına taşma çabası olarak da değerlendirilebilir.

KÜNYE
Antik Roma’da İktidarın Gizemli Sembolü Sibylla Kehanet Kitapları

Yazar: Derya Çığır Dikyol
Yayınevi: Arkeoloji ve Sanat Yayınları
ISBN: 9786053965350
Sayfa Sayısı: 168
Cilt Tipi: Karton Kapak
Dil: Türkçe
Ebat: 15 x 21 cm
Fiyat: 38,50 TL
Yayım Yılı: 2021

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir