Şili’li Sanatçı María Paz Bascuñan solo sergisi “Syncretic” ile KRANK Art Gallery’de


Şili’li sanatçı María Paz Bascuñan, bellekte yaşayıp metropollerde biten pusulasız bir yolculuğun güncesi olarak okunabilecek sergisi “Syncretic” ile izleyeni gündelik hayatın gerilimleriyle dolu bir sınır bölgesine davet ediyor.

“Syncretic” sergisi ile farklı dokuda ve yapıdaki kumaşların birlikte kullanılması ve örülmesinden oluşan tuvalleriyle izleyicinin karşısına çıkan María Paz Bascuñan, kullandığı materyal ve alışılmışın dışındaki tekniği ile, fikir ve beklentileri yeniden yapılandırmaya teşvik ediyor.

Bellekte yaşayıp metropollerde biten pusulasız bir yolculuğun güncesi olarak okunabilecek bu sergide eserler, izleyeni gündelik hayatın gerilimleriyle dolu bir sınır bölgesine davet ediyor. İç içe geçmiş ipler topluluğunun yarattığı bu gerilim, sinkretizmin, yani bağdaştırıcılığın sunduğu uzlaşma yolunda, yerleşik çoğulluğun ve başkalığın farkına varma gerekliliğini ortaya koyuyor.

Böylelikle, ‘‘sınır’’ kavramı eserlerde yeniden anlamlandırılıyor. Sınır deyince genellikle, iki ya da daha fazla bölümü birbirinden ayırmak için düşünülmüş bir çevreleme alanı akla gelir. Fakat sergilenen eserlerle ortaya koyulan bakış açısı ile sınır;farklılıkların buluşma noktası, bir eşik misali karşımıza çıkıyor. Bu eşik, olasılıkları

kısıtlamanın aksine onları güçlendiren ve genişleten bir alan olarak ele alınıyor. Böylelikle sınır, pek çok otoritenin örmeye çalıştığı ayırıcı bir duvar olmaktan çıkarak farklı ipliklerin buluşup iç içe geçtikleri yepyeni bir alana dönüşüyor.

“Syncretic” sergisinde kumaşlar, gerçek dışı bir saflık ve homojenlik iddiasının ardına saklanan ve hep gizli tutulan karmaşık ilişkilerin örümcek ağını gözler önüne seriyor. Yargılayıcı ve belirleyici tek bir sesin çıktığı üniter tartışmayı geride bırakarak, farklı seslerin akışkanlığında, sinkretik tartışmanın şekillendirildiği, diyalog temelli bir bakış açısı ortaya konuyor.

Kimliğimizdeki farklılıkları görmekten kaçınma alışkanlığımızla ve korkuyla üniterlik ve homojenlik aldatmasının arkasına sığınırız. Oysa sanatçının eserlerinde dokumaya tersten bakıp kendi çoklu ve asla sabit olmayan, tamamlanmamış kimliğimizi bulmamız isteniyor. “Syncretic” sergisi bize bu imkanı sağlayarak, benliğimizde örülü pek çok parçayı söküp dikmeye ve bu yolla bir parçası olduğumuz ve bize uyan o sinkretik kumaşı büyüteç altına almaya davet ediyor.

María Paz Bascuñan hakkında:

Finis Terrae University Güzel Sanatlar Heykel Bölümü’nden 2006 yılında mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede Görsel Sanatlar bölümünde yüksek lisans yaptı. 2016’da ise Barselona’da Çağdaş Sanat Uygulamaları yüksek lisansını tamamladı. Maria Paz Bascunan’ın gerçekleştirdiği bir çok sergi arasında Şili’de 3 solo sergi,

2014 yılında New York’ta bir sergi yer almaktadır. Ayrıca 2017 yılında Beijing Sanat Binal’ine katılmıştır. Son olarak Şili’nin Fondart kuruluşu tarafından İstanbul’da sergi gerçekleştirmek üzere seçilmiştir.

María Paz Bascuñan, İstanbul Bianeline parelel olarak etkinlik dahilinde 21 Eylül’de bir atölye gerçekleştirerek sanatseverlerle buluşacak. Kontenjan 25 kişi ile sınırlı.

Sergi 9 Kasım’a kadar Le Méridien İstanbul Etiler’de yer alan KRANK Art Gallery’de görülebilecek.

KRANK Art Gallery
Le Meridien Istanbul Etiler Etiler Mahallesi,
Cengiz Topel Cd. No:39, 34337 Beşiktaş/İstanbul

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir