Sinem Dişli’nin ‘Kalıntıların Ötesinde’ Sergisi martch.art’da Başladı

Sinem Dişli’nin ‘Kalıntıların Ötesinde’ Sergisi martch.art’da Başladı


Martch Art Project, SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ne Sinem Dişli’nin ‘Kalıntıların Ötesinde’ sergisiyle katılıyor.

Bu sergi ile Martch Art Project, Sinem Dişli’nin doğup büyüdüğü şehir Urfa ve Fırat üzerine son on yılda yaptığı çalışmalardan bir seçki sunuyor. Sanatçı canlılar olarak tanımladığımız yapıları ve çevresi arasındaki ilişkiyi arkeoloji ve jeoloji gibi alanlar aracılığıyla derinlemesine inceliyor; zaman ve mekanı, aralarında teşekkül eden döngü ve süreçleri; Mezopotamya’nın doğal ve kültürel peyzajına bakarak gözlemliyor. Bölgeye dair hikayelerle, gerek turistik amaçla kullanılabilmesi adına tahliye edilen halkın sabık ikametgâhları olan mağaralarla temasına, gerekse bölgedeki tepeler, taş ve su gibi bileşenlerin algısına dair anlatılardan çok yönlü kesitler sunuyor.

Çalışmalarında dünyayı fotoğrafik görüntülerle ve çizgisel tarih anlatımlarıyla nasıl kurguladığımızı sorgulayan Sinem Dişli’nin çevrimiçi gösterimi yapılan ‘Kalıntıların Ötesinde’ sergisine 16 – 20 Nisan 2021 tarihleri arasında martch.art web sitesinden ulaşabilirsiniz. Sergiye paralel olarak 17 Nisan Cumartesi günü saat 18.00‘de Dişli’nin ve mimarlık tarihçisi, peyzaj arkeolojisi alanında uzman ve Chicago’da Illinois Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Doçent Doktoru Ömür Harmanşah’ın katılımıyla instagram üzerinden sergi üzerine bir konuşma gerçekleşecektir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.