Sinema sektörüyle ilgili yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi

Sinema sektörüyle ilgili yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘Yeni Sinema Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin esasların yer aldığı “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”, 22 Ekim’de (bugün) Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, sinema sektörü için birçok önemli düzenlemeyi içeriyor. Buna göre, sinemalarda “Halk Günü” uygulaması haftada iki kez olacak. Sinema biletiyle başka bir ürün paket halinde satılamayacak. Sinema filmleri gösterim tarihinden beş ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, altı ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlarda gösterilemeyecek.

Yönetmelikle birlikte sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ilişkin bilgileri Bakanlığa iletmeleri de zorunlu hale getirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Bu sayede bilgi paylaşımı hususunda şeffaflık sağlanırken paydaşların güvenilir bir ortamda faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlanacak. Ayrıca elde edilen istatistikler sektörel raporlamalarda ve gelecek öngörülerinde kullanılacak, sektörel planlamada önemli bir kaynak olacak.”

Reklam sürelerine on dakika sınırı

Düzenleme ile reklam süreleri 10 dakika ile sınırlandırılacak.

Ayrıca sinema seyircisinin sinemaya gitme tercihlerini etkileyen ve filmlerin tanıtımına imkân sağlayan fragmanların film öncesinde en az üç dakika gösterimi zorunlu olacak.

Fragmanlar da sınıflandırılacak

Sinemalarda özellikle çocuk filmleri öncesinde yetişkinler için uygun görülen fragmanlara dikkat edilecek. Çocuk filmlerinden önce korku filmi fragmanları gösterilmeyecek. Konuyla ilgili düzenleme şöyle:

“Sinema filmi öncesinde veya arasında gösterilen fragmanların, gösterimi yapılan sinema filmi için belirlenmiş işaret ve ibarelere uygun olması zorunludur.”

‘Mısır savaşları’

Yapımcılar ve sinema salonu işletmecileri arasında krize sebep olan, kamuoyunda “mısır savaşları” olarak bilinen sorun için şu düzenleme getirildi:

“Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.”

Düzenlemeyle ilişkili yapılan açıklamada, “Sinema salonu işletmecileri bilet ve diğer ürün fiyatlarında ayrı ayrı indirimler yapabilecek, ancak sinema bileti ile birlikte başka bir ürünü paket halinde satamayacak” denildi.

İndirim türlerine çeşitlilik

Sinemalarda ‘Halk Günü’ uygulamasının haftada iki gün olacağını kaydeden düzenlemeyle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı veya dağıtımcısı arasında yapılan sözleşmeler çerçevesinde, ‘Belirli yaş ve üzeri bileti’, ‘Engelli bileti’, ‘Şehit yakını ve gazi bileti’, ‘Halk günü bileti’, ‘İnternet bileti’, ‘Kamu meslek grubu bileti’, ‘Öğrenci bileti’ ve ‘Sabah seansı bileti’ türlerinde indirim yapabilecek. Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri için çocukların korunması amacıyla uygulanan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, uluslararası uygulanmalar ve uzman görüşleri çerçevesinde, “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” olarak yeniden düzenlendi. Kamuoyundaki özellikle çocuk filmleri öncesinde yetişkinler için uygun bulunan fragmanların gösterilmesi hususunda duyulan rahatsızlık, ‘Sinema filmi öncesinde veya arasında gösterilen fragmanların, gösterimi yapılan sinema filmi için belirlenmiş işaret ve ibarelere uygun olması zorunludur’ hükmü ile son buluyor. Bundan böyle fragmanlar da sinema filmleri gibi sınıflandırılacak ve aileler çocuk filmlerinde korku filmi fragmanları görmeyecekler. Yönetmelikte, ‘Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez’ hükmü yer alıyor.”

Diğer platformlarda eşzamanlı gösterim sona eriyor

Sinema filmleri gösterim tarihinden itibaren beş ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, altı ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlardan gösterilemeyecek. Sinema sektörünün korunması amacıyla yapılan düzenleme şöyle:

“Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez.”

Paylaşın!

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.