Sinematek/Sinema Evi “Yaşasın Animasyon!” Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Yeni programında canlandırma sinemasına bir yan bölüm ayıran Sinematek/Sinema Evi Canlandıranlar Derneği işbirliğiyle sunduğu Canlandırmanın Dünü Bugünü seçkilerine paralel olarak izlenmek üzere Yaşasın Animasyon! sergisini de ziyarete açtı. Bazıları AR ile animasyonlu olarak da izlenebilen 35 illüstrasyondan oluşan sergi 25 Mart’a dek ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Yaşasın Animasyon!
Yaşasın Animasyon! sergisi

Canlandırmanın Dünü Bugünü

Kısa bağımsız animasyon film yapımını destekleyen ve 2013 yılından bu yana Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali’ni organize ederek bu alandaki nitelikli işlerin seyirciyle buluşmasını sağlayan Canlandıranlar Derneği işbirliğiyle Sinematek/Sinema Evi’nde seyirciyle buluşan Canlandırmanın Dünü Bugünü programında 3 farklı seçki yer alıyor.

70’lerden günümüze Türkiye’den kısa bağımsız canlandırma örneklerinden oluşan Öncüler Seçkisi: Türkiye Retrospektifi; yurt içi ve yurt dışındaki festivallerde gösterimleri yapılan, ödüller kazanan filmlerden oluşan Canlandıranlar Yetenek Kampı seçkisi ve Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nde ödül alan filmlerden oluşan Canlandıranlar Festivali Seçkisi 25 Mart’a dek seyirciyle buluşacak.

Yaşasın Animasyon!

Canlandıranlar Derneği sürekli değişen politik ve sosyal ortama meydan okuyarak neşeyle devam ettirdiği Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nin 10. yaşını geçtiğimiz yıl kutlamış ve bu kutlamayı yetenekli illüstratörlerin çizgileriyle hayat bulan bir sergiyle taçlandırmıştı. İlk kez Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali kapsamında seyirciyle buluşan “Yaşasın Animasyon” sergisi bu kez Canlandırmanın Dünü Bugünü programına paralel olarak Sinematek/Sinema Evi’nde seyirciyle buluşuyor. Bazıları AR ile animasyonlu olarak da izlenebilen 35 illüstrasyondan oluşan sergide Aksel Ceylan, Ayışığı Gülsel, Azimet Ahmet, Betül Kınay, Bıyıkof, Burak Beceren, Buse Ustaoğlu, Dilara Akbal, Dilruba Karalp, Ebuzer Caner, Ece Haskan, Ece Zeber, Eda Çağıl Çağlarırmak, Elif Deneç, Ezgi Arslan, Fatih Öztürk, Ferhat Akbaba, Glennis, Günseli Sepici, Hande Koçhan, Kaan Tanhan, Kadir Çıtak, Mavisu Demirağ, Maya Bora, Merve Atılgan, Nicemusicdude (Tunç Eren), Nihan Bostancıoğlu, Olgun Kaşıkçı, Selin Çınar, Sibel Açıkalın Akgün, Tolgahan Bayhan, Tutku Sevinç, Uğur Acil, Uğur Altun ve Yiğit Yerlikaya’nın eserleri yer alıyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar