Sinematek/Sinema Evi’nde Gösterimler 18 Ekim’de Başlıyor!

Cennetin Çocukları (Les enfants du Paradis)
Cennetin Çocukları (Les enfants du Paradis)

Kadıköy, Hasırcı Sokak’ta yer alan binasının kapılarını ilk olarak Kasım 2021’de açan Sinematek/Sinema Evi yeni sezonda sinemaseverlerle buluşmaya hazır. 7-16 Ekim tarihleri arasında Filmekimi’nin gösterim mekânlarından biri olan Sinematek, kendi gösterimlerine 18 Ekim itibarıyla başlıyor. Son gösterimi 30 Aralık’ta yapılacak yeni programın odağında 1930’larda Fransız sinemasına damga vuran Şiirsel Gerçekçilik var.

Ana program: Şiirsel Gerçekçilik

Fransız Kültür Merkezi İstanbul ve Cinémathèque Française’in değerli katkılarıyla sunulan ana program kapsamında Şiirsel Gerçekçiliğin önde gelen yönetmenleri Jean Renoir, Marcel Carné, Jean Vigo ve Julien Duvivier’nin filmleri seyirciyle buluşacak. L’Atalante, Oyunun Kuralı (La règle du jeu), Cennetin Çocukları (Les enfants du Paradis), Sisler Rıhtımı (Quai des Brumes), Harp Esirleri (La grande illusion) gibi klasiklerin yer aldığı 14 filmlik seçkinin yanı sıra film analizi, söyleşi, panel gibi etkinliklerin yer alacağı program, 1930’lar boyunca Fransa’da etkili olan ve Amerikan kara filmi, İtalyan Yeni Gerçekçiliği, Fransız Yeni Dalgası gibi önemli akımlara, janrlara ve birçok sinemacıya ilham veren bu kısa ama çok etkili dönemin sinemasına yakından bakmayı amaçlıyor. Şiirsel Gerçekçilik programının açılışı, Cinémathèque Française arşivinde yer alan yenilenmiş kopyasından gösterilecek olan Jean Renoir’ın Oyunun Kuralı (La règle du jeu) filmiyle yapılacak.

Il Cinema Ritrovato İstanbul’da

Her yıl İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenen ve temel amacı yeni restore ettiği filmleri seyirciye sunmak olan, dünyanın en önemli film restorasyon merkezlerinden Cineteca di Bologna’nın film festivali Il Cinema Ritrovato bu yıl 37. kez düzenlendi. Sinematek/Sinema Evi, Cineteca di Bologna ve İtalyan Kültür Merkezi İstanbul’un katkılarıyla sunduğu bu bölümde festivalin bu yılki restore edilmiş filmler programından seçtiği 6 filmi, yenilenmiş kopyalarıyla sinemaseverlerle buluşturuyor.

Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Perşembe

Sinematek/Sinema Evi sessiz film gösterimlerini yeni dönemde Sessiz Perşembe programı ile düzenli hale getiriyor. Eye Filmmuseum’ın sessiz sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı danışmanlığında hazırlanan ilk program, Erken Dönem Sinemanın Sihirbazları: Georges Méliès ve Segundo de Chomón, bu iki öncü sinemacının filmlerinden oluşan iki kısa film seçkisi olarak, “Tophane Noise Band” ve “Gökhan Ulusoy Trio Feat. Jeff Savaryego, Okan Kaya” canlı performansları eşliğinde izlenebilecek.

FilmKoop ile Bağımsız Türkiye Sineması

Türkiye sineması için alternatif bir gösterim mecrası ve bir tartışma platformu oluşturmak amacıyla FilmKoop işbirliğiyle hayata geçirilen Bağımsız Türkiye Sineması gösterimleri devam ediyor. Filmlerin ardından ekip söyleşileri ile devam eden gösterimler, yeni dönemde pazar günleri 14.00 seansında gerçekleşecek. FilmKoop buluşmalarının programı, sinematek.kadikoy.bel.tr adresinden ve Sinematek/Sinema Evi’nin sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar