Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali’nin Sekizincisi Başlıyor!

Sinopale 8, Sekizinci Uluslararası Sinop Bienali, 8 Aralık’ta gerçekleştirilecek açılış etkinliği ile başlayacak. Bu yıl pandemi koşulları nedeniyle tamamen çevrimiçi gerçekleştirilecek bienalin konsepti “İleri Dönüşüm/ Upcycling” olarak belirlendi.

Haziran 2022’ye kadar sürmesi planlanan Sinopale 8, ileri dönüşüm kavramıyla, Sinopale’nin 15 yıllık arşivinde yer alan eserleri bugünün koşullarında yeniden değerlendirmeyi ve yorumlamayı hedefliyor. Sinopale, dünyanın atık malzemeler ve kullanım fazlası ürünlerle dolduğu bir zamanda arşivinde kalan sanat eserlerini, tecrübeleri, üretim süreçlerini “yeni normalin” inşasında etkin bir biçimde kullanarak görünür hale getirmeyi amaçlamakta.

Bu amaçla Sinopale 8 kapsamında, geçmiş bienallerde de küratör olarak yer alan Beral Madra, Emre Zeytinoğlu, T. Melih Görgün, Jonathan Habib Engqvist, Mürteza Fidan, Işın Önol & Livia Alexander, Rana Öztürk ve Lars Ebert, Mahir Namur, Nil İlkbaşaran küratörlüğünde, geçmiş bienallerde yer almış onlarca sanatçıyla çevrimiçi buluşmalar, sohbetler, sanatçı konuşmaları ve film gösterileri gerçekleştirilecek. Aynı zamanda, dijital ortama aktarılan 15 yıllık Sinopale arşivi de sanat severlerinin erişimine açılacak.

Aktive edilen arşivle, yeni işbirliklerinin ve diyalogların oluşturulabileceği bir ortam hazırlamayı isteyen Sinopale, bu yıl ilk defa organizasyon aşamasından başlayarak ürettiği ve paylaştığı verilerin karbon ayak iziyle ilgili sorumluluk almayı hedefliyor.

Adrien Tirtiaux, Göke’nin Batışı
Adrien Tirtiaux, Göke’nin Batışı / The Sinking of the Göke

Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali, Sinop Belediyesi ve Sinop halkının iş birliğiyle Sinop Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından organize edilen, yerel kalkınma bağlamında sivil toplumun kültür ve sanat temelli diyalog geliştirmek amacıyla “paylaşıma dayalı bir sanat üretimi” modelinde bir araya gelmesini sağlayan uluslararası bir etkinliğin adıdır. İki yılda bir gerçekleştirilen bu etkinlikte her yaştan kentlinin kendi yaşam alanlarını gelecek vizyonuna sahip olarak yeniden algılamaları, kent sorunları üzerine düşünmeleri, ortak tarihsel belleğin paylaşımı ve bunun sanat üretimine yönelik olarak düzenlenmesini, daha iyi bir sosyal yaşam alanını oluşturmaya yönelik olarak kentsel, ulusal ve uluslararası çalışmayı amaçlar.

Başladığı 2006 yılından bu yana yerel kültürü ve hafızayı kendine konu edinen Sinopale, sahiplendiği “imece usulü sanat” anlayışıyla, Sinop halkı ile çalışarak, halkı uluslararası sanatsal bir etkinliğin içine çekmiş ve yerli ve yabancı sanatçıların, küratörlerin ve Sinop halkının ortak buluşma, düşünme ve üretme alanı olmuştur.

Sinopale 8 arşivi ve etkinlikleri sinopale8.org ve sinopale.org‘dan ve Sinopale’nin sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.