“Sonum Başlangıcımdır” 8-9 Nisan’da Feraizcizade Oda Tiyatrosu’nda

Nurduran Duman‘ın yazdığı, Halil Akarsu’nun yönettiği “Sonum Başlangıcımdır” 8-9 Nisan saat 18:00’de Feraizcizade Oda Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Sonum Başlangıcımdır
Sonum Başlangıcımdır

Bursa Devlet Tiyatrosu’nun metin, reji, müzik, dansın akışkan bütünlüğü içinde, yenilikçi bir anlayışla sahneye koyduğu “Sonum Başlangıcımdır”, yaşamda kendini gerçekleyiş çabasında duygusal, düşünsel, düşsel olarak yalnız bırakılan bir çağdaş kadın hikâyesi. Aşk, dostluk, meslek, ölüm kırgınlıkları bir yana entelektüel yalnızlığıyla katlanmış bir “duygu kırıklığı” içinde olsa da hâlâ kendini gerçekleyebilmek, beceri ve yeteneklerle donanmış varlığını eksiltmeden hayata geçirebilmek için bir son ile başlangıç çemberinde dönüp duran, dönüp durdukça öğrenen, öğrendiklerini paylaşamadıkça yorgun düşse de yılmayan bir kadının hikâyesi. Halil Akarsu’nun arzusuyla Nurduran Duman’ın şiirlerinden bestelenen parçalar, metni müziği kendiliğinden bedenliyor hissi veren koreografi, bu kendiliğindenliğe olanak veren minimalist ama yaratıcı dekor ve ışık tasarımı ile estetik bir seyir hazzı sunan oyun, fiziksel olmadığı için pek de üstünde durulmayan kadına karşı duygusal şiddeti sorgulayarak seyirciyi kimi zaman sarsmaktan da geri durmuyor.

Nurduran Duman’ın yazdığı, Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı, Halil Akarsu’nun yönettiği “Sonum Başlangıcımdır” oyuncular Cansu Yılmaz, Ceren Kayış, Rabia Tutal’ın devimsel oyunculuklarının yanında renkli ses başarımları, fiziksel dayanıklılık ve özveri gerektiren danslarıyla hayata geçiyor. Oyunun dekor tasarımı Cenk Oral, ışık tasarımı Ali Karaman, müziği Irmak Şahin, koreografisi Filiz Dursunoğlu, dramaturjisi ise Tolga Güven’ait.

Nurduran Duman, 25 Mart’ta dünya prömiyeri yapan “Sonum Başlangıcımdır”a ilişkin şunları dile getiriyor: İlk oyununun dünya prömiyerine tanık olmuş bir şair olarak kendimi çok şanslı hissediyorum, çünkü metnim kondüvitinden sahne amirine oyunda emeği geçen herkeste var olduğunu gördüğüm bir sevgiyle kotarılmış. İki boyutlu evrende harflerle kurduğum dünyanın üç boyutlu ortamda ayağa kalkıp ağlaması gülmesi, hele de şiirlerimden bestelenen şarkıları söyleyip dans etmesi… Şiirim gibi bir dolu anlam katmanı barındıran piyesimin “duygu kırıklığı” izleğinden bu denli özenli, estetik işlenişi ise ayrı heyecan verici. Şanslı bir şairim. Güzel Türkçeye hayran bir kalem olarak nasıl dilimizin, şiirimizin olanaklarını araştırıyorsam tiyatromuzun da olanaklarını elden geldiğince araştırabilme ereğindeyim. Dileğim bizden önceki kuşağımız, Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal gibi ustalarımız nasıl şiirlerinin yanında şaire has tiyatro metinleri de bıraktılarsa, öyle metinler için kalem oynatabilmek.”

“Sonum Başlangıcımdır” 8 ve 9 Nisan tarihlerinde Feraizcizade Oda Tiyatrosu’nda.

SONUM BAŞLANGICIMDIR – BURSA DT
1 Perde – 1 Saat 10 Dakika

Yazan Nurduran Duman
Yöneten Halil Akarsu

Oyuncular:
Yosun Cansu Yılmaz / Ceren Kayış / Rabia Tutal

Dekor- Kostüm Tasarımı Cenk Oral
Işık Tasarımı Ali Karaman
Müzik Irmak Şahin
Koreografi Filiz Dursunoğlu
Dramatug Tolga Güven
Yönetmen Yardımcısı Ali Bircan Beke
Asistanlar Zeynep Yılmaz-Meriç Taner Kadıoğlu
Sahne Amiri Olcaytu Gönder
Işık Kumanda Tolga Korucuoğlu
Kondüvit İsmail Ale
Suflöz Filiz Soyluoğlu
Dekor Sorumlusu Sinan İlkılıç
Aksesuar Sorumlusu Aşkın Kürsat
Kadın Terzi Ebru Ata
Peruka Ezgi Alver


Feraizcizade Oda Tiyatrosu

Alacamescit, Atatürk Cd. No:36-40, 16020 Osmangazi/Bursa

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir