Stay LIVE At Home Performans Serisi Devam Ediyor

Performistanbul’un yaşadığımız bu sıra dışı günlere alternatif olarak geliştirdiği, pandeminin ilk zamanlarında kolektif bir deneyim ve paylaşım ağı yaratmayı amaçlayarak başlattığı Stay LIVE At Home performans serisi devam ediyor. Hem performans sanatçılarının hem de izleyicilerin güvenli ortamlarından çevrim içi dahil oldukları performans serisi, performans sanatının dönüşümü ve sürdürülebilirliğine önemli bir örnek oluşturuyor.

Aşina olmadığımız bir sürece tanıklık ettiğimiz pandemi dönemi ve karantina günlerinde performans sanatının doğası gereği durmaması, dönüşmesi, dönüştürmesi ve kendini adapte etmesi gerektiğine inanan Performistanbul, Stay LIVE at HomeEv Performansları serisiyle sıra dışı bir deneyime imza atıyor. Sanatçıların performanslarını evlerinden gerçekleştirdikleri seride hem izleyiciler hem de sanatçılar bu eşsiz deneyime korunaklı dünyaları “ev”lerinden dahil oluyorlar. Her sanatçının canlı performansını çevrim içi olarak gerçekleştirdiği ve isterse dünyanın farklı bir bölgesinden başka bir performans sanatçısını aday gösterebildiği bir performans serisi zinciri kuruluyor. Bir arada olmanın ve bireysel alanlarımız aracılığıyla ortak bir dil yaratmanın iyileşme sürecinin bir parçası olduğunu düşünen Performistanbul, Stay LIVE at Home performanslarıyla sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Her sanatçı canlı performans(lar)ını çevrim içi gerçekleştirirken, dünyanın farklı bir bölgesinden başka bir performans sanatçısını aday gösterebiliyor. Böylece gösterilen adaylık(lar)la, performans sanatçıları kolektif deneyimi yaratmaya, paylaşmaya ve katkıda bulunup dönüştürmeye davet ediliyor. Bu paylaşım zinciri performans serisinin sürdürülebilirliği ve kolektif ruhunu da besliyor.

Performistanbul’un Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ile Turkey Mozaik Foundation’dan aldığı Kültür Sanat Fonu Hibe Desteği sayesinde programın Mart ayına kadar sürdürülebilirliği, arşivlenmesi ve kitaplaştırılması mümkün olacak. Performistanbul, küresel sağlık krizi sona erene kadar diğer projelerinin yanı sıra Stay LIVE at Home’a yeni başvuruları kabul ederek canlı performansları programa almaya devam edecek. Başvuru için info@performistanbul.org adresine mail gönderebilirsiniz.

Aralık ayından performans yapacak sanatçılar arasında Rezzan Gümgüm (hafta içi her gün saat 19:00’da Instagram hesabından live), Alberto Monreal (15-20 Aralık Instagram hesabından (@albertomonrealberto) live ve paylaşım), Fiontan Moran (tarih ve yayın yapacağı platform açıklanacaktır), Dila Yumurtacı (1-21 Aralık, her gün saat 23:50’de Youtube (Dila Yumurtaci) hesabından) ve Amy Rosa (21 Aralık web sitesinden canlı yayın) bulunuyor. Daha fazla bilgi için Performistanbul’un sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

performistanbul.org
performistanbulyayinlari.com

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.