‘Stiletto’ya Dublin’den En İyi Kısa Film Ödülü

Can Merdan Doğan’ın yazıp yönettiği Stiletto’ya bir ödül de İrlanda’dan geldi. İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen ve Avrupa’nın en iyi 10 film etkinliği arasında gösterilen Dublin Uluslararası Film Festivali’nin(tıklayınız) uluslararası yarışmasında jüri karşısına çıkan film, En İyi Uluslararası Kısa Film seçildi. Sonuçların önceki gün (27 Şubat) açıklandığı yarışmada 48 film ile birlikte yarışan Stiletto’nun ödül gerekçesinde, “Değişimin ne kadar derin ve beklenmedik olabileceğine dair cesur, etkileyici, şaşırtıcı ve gerçekten heyecan verici bir bakış” dendi.

Murat Kılıç - Stiletto
Murat Kılıç – Stiletto

Almanya, Türkiye ve Hollanda’da yarışacak

Türkiye ve Almanya ortak yapımı olan Stiletto’nun festival yolculuğu ise Almanya, Türkiye ve Hollanda’da devam edecek. 11-20 Mart tarihlerinde Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenecek Türkiye Almanya Film Festivali’nde(tıklayınız) yarışacak film, 21-31 Mart tarihleri arasında da 18. Akbank Kısa Film Festivali’nin(tıklayınız) ulusal yarışmasında yer alacak. Nisan ayında ise, Hollanda’nın Nijmegen kentinde yapılacak 13. Go Short Kısa Film Festivali’nin(tıklayınız) Uluslararası Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak. 1-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek Go Short (tıklayınız), Oscar ve BAFTA ödüllerinin yanı sıra Avrupa Film Ödülleri yeterliğine sahip olmasıyla da dünyanın en gözde kısa film festivallerinden biri sayılıyor.

Can Merdan Doğan & Nihal Yalçın
Stiletto, Antalya Film festivali 2021 – Can Merdan Doğan & Nihal Yalçın Kırmızı Halı

Arzular mı, toplum değerleri mi?

Yapımcılığını Erkan Taşkıran’ın üstlendiği, arzuları ve toplum değerleri arasında seçim yapmaya zorlanan taksi şoförü Hasan’ın yaşadıklarını konu alıyor. Başrollerini Murat Kılıç ve Nihal Yalçın’ın paylaştığı “Stiletto”nun görüntü yönetmenliğini Fırat Lita Sözbir üstlenirken, kurgusunu Çisem Baydar, sanat yönetmenliğini Elif Taşçıoğlu, kostüm tasarımını ve uygulayıcı yapımcılığını ise Selda Durna yaptı. Filmin özgün müziklerinde ise genç müzisyen Uran Apak’ın imzası bulunuyor.

Ankara ve İzmir’den ödüllü

Geçen yıl Ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde(tıklayınız) ilk kez seyirciyle buluşan ve uluslararası gösterimini 65. BFI Londra Film Festivali’nin(tıklayınız) yarışmalı bölümünde yapan Stiletto, Kasım ayında 32. Ankara Film Festivali’nin(tıklayınız) Ulusal Kısa Film Yarışması’nda(tıklayınız) En İyi Film seçilmişti. Film ayrıca, 22. İzmir Kısa Film Festivali’nde(tıklayınız) de İkincilik Ödülü’nü almış, başrolündeki Murat Kılıç’a da En İyi Oyuncu Ödülü’nü getirmişti.

Stiletto – Trailer

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir