Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu


Sultanbeyli Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl ilk kez 15-16 Haziran tarihlerinde düzenlenen Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması Atlas Sineması’nda gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Yılın en dikkat çeken yerli ve yabancı kısa filmlerini iki gün boyunca Sultanbeyli seyircisiyle buluşturan yarışmada “En İyi Film” ödülü, yönetmenliğini Ahmet Keçili’nin yaptığı Seval’in oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile Sultanbeyli Belediyesi tarafından 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda kazanan isimler ödül töreninde açıklandı. İstanbul Sinema Müzesi projesi kapsamında restore edilen Atlas Sineması’nda sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreninde Ahmet Keçili’nin yönetmenliğini yaptığı Seval, Ulusal Yarışma’da En İyi Film ödülünü kazandı. On kısa metrajın yer aldığı Uluslararası Yarışma kategorisinin birincisi ise Migrants filmi olurken; Anadolu’da Türkçe şiirin öncülüğünü yapan, tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne ise Mehmet Oğuz Yıldırım’ın yönetmenliğini yaptığı Lekesiz filmi layık görüldü.

“Zorlu Bir Dönemde Yarışmayı Düzenlemek Büyük Başarı”

Uluslararası Yarışma kategorisinde En İyi Film ödülünü, Hugo Chaby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte ve Zoe Devise’nin yaptığı Migrants filmi kazandı. Kazanan ismi açıklamak sahneye çıkan isim ise Uluslararası Yarışma kategorisi jüri üyelerinden oyuncu Emre Kızılırmak oldu Törende video mesajı gösterilen film ekibi kendilerine bu ödülü layık gören jüri üyeleri ve zorlu pandemi şartlarında yarışmayı kararlılıkla düzenleyen Sultanbeyli Belediyesi’ne teşekkürlerini ilettiler.

“Kısa Filmlerden Aldığım Katkı Paha Biçilemez”

Yarışmada Kısa Filme Katkı Ödülü ilk olarak Tülin Özen’e takdim edildi. Teşekkür konuşmasını video mesajı ile yapan Özen, kendisini bu ödüle layık gören Sultanbeyli Belediyesi’ne teşekkür etti. “Kısa filmle bizim ilişkimiz karşılıklı. Birbirimize karşılıklı katkılar sunuyoruz. Ben bir oyuncu olarak elimden geldiği kadar destek oluyorum ve çok severek yapıyorum. Karşılığında aldığım şey ise paha biçilemez” diyen Özen, kısa filmlerin seyircisine kısa, cesur, özgür ve akıllı cümleler ile akıllı hikayeler izleme fırsatı verdiğini belirtti.

“kameraarkasi.org’un Yurt Dışında Başka Bir Örneği Yok”

Kısa Filme Katkı Ödülü’nün diğer sahibi kameraarkasi.org sitesinin kurucusu yönetmen Hayri Çölaşan oldu. Ödülü alan Çölaşan, veri tabanını oluşturmaya 1995 yılında oluşturmaya başladığını ve buna kısa filmlerle ilgili böyle çalışma yapılmadığını için atıldığını açıkladı. Sitenin ilk açıldığı günden bu yana 26 yıl geçtiğini ve sistemde yüzde doksan civarında başarıya ulaştıklarını da sözlerine ekleyen Çölaşan “Şu anda Almanya’nın, Amerika’nın Fransa’nın böyle bir veri tabanı yok. Bu yüzden Türkiye bu konuda çok şanslı. Eğer bir gün bana bir şey olursa bütün yapmış olduğum çalışmayı üniversitelerimize, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve TRT’ye vermeyi düşünüyorum Bu ödülü bana veren Sultanbeyli Belediyesi’ne de teşekkür ediyorum” dedi.

“Kısa Filmde 15 Dakika Dahi Görünseniz Karaktere Girmek Uzun Zaman Alan Bir Şey”

Kısa Filme Katkı Ödülü takdim edilen bir diğer isim başarılı oyuncu Murat Kılıç’tı. Ödülünü almak için sahneye çıkan Kılıç mutluluğunu dile getirerek “Ben aslında kısa filme destek vermiyorum. Elime gelen senaryoyu önce okuyorum, beğenirsem oynuyorum. Kısa filmin o güzel şeyi belki yönetmenlerin de fark etmediği bir yönü var. O da bir karakteri aslında kısa zamanda göstermek değil. Filmde 15 dakika görüyor olsanız dahi o karaktere girmek biraz zamanı alan bir şey, öncelikle bunu fark etmek gerekiyor” diyerek pandemi döneminde zor zamanlar geçiren tiyatro oyuncuları için de destek verilmesi çağrısı yaptı.

Yarışmada bunun yanı sıra kısa film alanında nitelikli yapımların artması ve yeni yeteneklerin cesaretlendirilmesi amacıyla finale kalan ancak dereceye giremeyen kısa filmlere de ikişer bin TL’lik Gösterim Telifi verildi.

Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması Kazananları:
En İyi Kısa Film: Seval (yön: Ahmet Keçili)
En İyi 2. Kısa Film: Çamaşır Suyu (yön: Büşra Bülbül)
En İyi 3. Kısa Film: Son (yön: Orhan Umut Gökçek, Şeyma Gökçek)
Jüri Özel Ödülü (Yunus Emre anısına): Lekesiz (yön: Mehmet Oğuz Yıldırım)
En İyi Uluslararası Kısa Film: Migrants (yön: Hugo Chaby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise)

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.