Sümerbank’tan İlhâmla, Kundura Hafıza Çocuk Atölyeleri BaşlıyorTürkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma, yeni sezon çocuk atölyelerine 9 Ekim’de başlıyor.

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ile Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu işbirliği içinde hazırlanan ve 6-9 yaş aralığına yönelik yapılacak atölyeler; yaratıcılığı ve tarih bilincini uyandıran özgün içeriklerle, çocukları eğlenceli ve ilhâm verici bir tarih yolculuğuna çıkaracak.

Çocuk Atölyeleri
Çocuk Atölyeleri

Sümerbank’tan ilhâmla ayakkabılar tasarlanacak

Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın tarihinden ve üretim sürecinden yola çıkarak tasarlanan atölyelerin ilki, fabrikada üretilmiş ayakkabı modellerinden ilhâm alarak tasarlanan “Ayakkabımı Tasarlıyorum” olacak ve çocuklar, bir ayakkabının üretim aşamalarını öğrenirken, bir yandan da kendi ayakkabılarını tasarlayacaklar.

Sanat eğitmeni ve seramik sanatçısı Gizem Ulufer eğitmenliğinde gerçekleşecek atölyeler, Aralık ortasına dek ayda iki kez yapılacak. “Hayâlimdeki Fabrika”, “Bavulumdaki Anılar”, “Ayakkabıdan Heykelim”, “Makinemi Yaptım, Fotoğrafımı Çektim” ve “Kolajla, Afişini Tasarla” adlı atölyelerin de gerçekleşeceği atölye programında kullanılacak tüm malzemeler Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma tarafından ücretsiz sağlanacak.

Rehberli sergi turu da var

Çocukların deneyimini zenginleştirmek ve yaratıcılıklarını harekete geçirmeyi amaçlayan atölyelerde, Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya adlı sergisi de gezilecek. Atölye eğitmenleri eşliğinde gerçekleşecek sergi turunda çocuklar, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın geçmişten bugüne yaşadığı değişime tanık olacaklar.

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ile Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu işbirliğinde Beykoz Kundura’da gerçekleşecek atölyelerin biletleri 150 TL olacak ve beykozkundura.com adresinden satın alınabilecek.

Yaş Grubu: 6-9 yaş
Katılımcı Sayısı: 10 kişi

Tarihler:
9 Ekim, 23 Ekim, 6 Kasım, 20 Kasım, 4 Aralık, 18 Aralık
Saat:
14:00 – 15:00
Yer: Beykoz Kundura
Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul
Biletler: 150 TLbeykozkundura.com

Atölye Tasarımı: Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu
Atölye Eğitmeni: Gizem Ulufer

Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu Qbicart, Mezopotamya topraklarında doğan ve Dünya’ya kısa zamanda yayılmayı başarmış, çevrimiçi ve yüz yüze disiplinlerarası biricik sanat atölyesi, müze atölyesi ve projeler gerçekleştiren, her koşulda çözüm üretebilecek şevk ve çevikliğe sahip, birbirinden beslenerek büyüyen ve üreten dinamik bir topluluğun olduğu disiplinlerarası sanat okuludur. 2013 yılında 1 çocuk ve 1 sanatçı olarak buluşup resim yapmaya başladığımız bu hikâye, şu an 447 çocuk, 12 sanatçı ve Felsefe, Satranç, Bilim, Robotik Kodlama, Ses Oyunları, Müze, Drama, Sürdürülebilir bir çok atölye modeli gibi farklı disiplinlerin uzmanlarından oluşan bir yapı ile büyümeye devam ediyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.