Süreyya Operası Virtüözlerin Müziği: Benedict Kloeckner ve Danae Dörken Duo Konseri

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası‘nın başlattığı “VİRTÜÖZLERİN MÜZİĞİ“ konser serisi Ocak ayında Alman çellist Benedict Kloeckner ve Yunan asıllı Alman Danae Dörken duo konseri ile devam ediyor.

İstanbullu klasik müzikseverlere Süreyya Operası’nın büyülüyeci atmosferinde verecekleri “ Nostalji ve Devrim Arasında” temalı bu konserlerinde seçtikleri eserleri bir CD olarak kaydederken amaçlarının Schumann’ın yenilikçi ruhuyla, onun geçmişin müziğine, özellikle Johann Sebastian Bach’ın müziğine, olan tutkusunu 20. yüzyıl kompozisyonlarıyla birleştirmeyi amaçlamışlar. Dinleyiciler Schumann’ın müziğinde Bach gibi üstatların ortaya koyduğu en yüksek sanatsal standartta müziği dileyebilecekleri gibi, aynı zamanda halkın anlayabileceği basitlikte bir “halk tarzı” yaratmak için gösterdiği çabayı duyacaklardır.

Programda eserleri yer alan Dmitri Shostakovich ve Bohuslav Martiniqual içinde vazgeçilmez olan şiirsellik, duyarlılık ve samimiyet çok net bir şekilde Schumann’ın müziğinde karakterize edilir. İnsanlığın sahip olması gereken bu ve benzeri unsurlar insanlığın gerçekliği ile tezat oluşturuyor olsa da Leonard Bernstein bu şiddete karşı koymak için müziği kullanmıştır.

Benedict Kloeckner ve Danae Dörken programlarını icra ederken bu şiddete cevaplarını Leonard Bernstein’ın ruhuna uygun olarak müzikleriyle vermekte ve dinleyicileri “her zamankinden daha yoğun, daha güzel, daha özverili ve devrimci bir ruhla çalacakları ” konserlerine davet etmekteler.

KAM MANAGEMENT & DERMOSKIN’nin katkılarıyla gerçekleşecek bu konserler serisinin biletleri Süreyya Operası gişesinden ve Kadıköy Belediyesi’ne ait https://bilet.kadikoy.bel.tr/ sitesinden satın alınabilir.

“VİRTÜÖZLERİN MÜZİĞİ“
NOSTALJİ & DEVRİM ARASINDA”

BENEDICT KLOECKNER / Çello & DANAE DÖRKEN / Piyano
DUO KONSERİ

Program

Robert Schumann Çello ve Piyano için Beş Halk Tarzı Eser, Op. 102
Bohuslav Martinů Çello ve Piyano için Slovak Melodisi Temalı Varyasyonları, H. 378
Robert Schumann Çello ve Piyano için Üç Fantezi Eser, Op. 73
Robert Schumann Çello ve Piyano için Adagio & Allegro La Bemol Majör, Op. 70
Dmitri Shostakovich Çello ve Piyano Sonatı, Re Minör Op. 40


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir