“Tabanları Yağlamak” Oyunu Gümüşlük’te Sahnelendi

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, çocuklara yönelik etkinliklerine, Bosfor Turizm ana sponsorluğuyla devan etti. Aydın Burak Ersü ve Sena Göbülük’ün yazıp, yönettiği ve oynadıkları “Tabanları Yağlamak” isimli tiyatro gösterisi Yeşil Yaşam Gümüşlük etkinlikleri kapsamında çocuklarla buluştu…

Çocuklarda çevre bilinci ve bilinçli tüketim temalarını işleyen ve temel olarak farkındalık yaratmayı hedefleyen, Yeşil Yaşam Gümüşlük etkinlikleri, bu yıl da yoğun bir programla sürüyor. Atölye, söyleşi ve panellerin yer aldığı Yeşil Yaşam Gümüşlük etkinlikleri kapsamında sahneye konan “Tabanları Yağlamak – Zeus ve Bilge Zeytin Ağacının Hikâyesi” adlı çocuk oyunu Gümüşlük sahilinde alkış aldı. Oyun, sadece çocuklar tarafından değil, yetişkinlerce de ilgiyle izlendi.

“Tabanları Yağlamak” Oyunu Gümüşlük’te Sahnelendi
Tabanları Yağlamak oyunu

“İnteraktif bir oyun sergilendi”

Aydın Burak Ersü ve Sena Göbülük’ün yazıp, yönettiği ve oynadıkları ve Sena Göbülük’ün müziklerini de yaptığı çocuk oyunu, Gümüşlük sahilinde sahnelendi. Festival Koordinatörü Funda Açıkbaş, Yeşil Yaşam Gümüşlük etkinliklerinin Atölye, söyleşi ve panellerin yer aldığı ve çocuklarda erken yaşta çevre konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen bir proje olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi, “Bu proje çevre bilinci, geri dönüşüm, bilinçli tüketim gibi temalar çerçevesinde hayat buluyor. Bugün sahnelenen Tabanları Yağlamak adlı oyun da bu nedenle önem taşıyordu. İnteraktif bir oyun sergilendi. Aydın Burak Ersü ve Sena Göbülük’ün çocuklarla kurduğu iletişim gerçekten hayranlık uyandırıcı idi. Çocuklar da gösterinin bir parçası oldu. Sorular sorarak, birebir iletişime geçerek özgüvenlerini pekiştirdiler” dedi.

Oyunu sahneleyen Aydın Burak Ersü ve Sena Göbülük ise Gümüşlük izleyicisinden gördükleri ilginin kendilerine büyük mutluluk verdiğini ifade ettiler. Ana teması “Doğanın bilgeliği insanın en temel yol göstericisidir” olan çocuk oyununun müzikleri, yan flüt ve Orff çalgıları ile canlı olarak çalındı.

Oyunun konusu:

Zeus olimpiyatlara hazırlanmaktadır. Hazırlanma sürecinde artık yorgun ve inançsızdır. Kendine güvenini kaybetmiş bir halde, Olimpiyatlara katılmaktan vazgeçmek üzeredir. Beş duyudan yola çıkarak kendi gücünü fark etmesine yardımcı olan bilge zeytin ağacı, Zeus’a bu süreçte mürşitlik eder. Zeytin ağacının öğütlerini yerine getiren Zeus, olimpiyatlara katılır ve kazanır. İstediği başarıyı elde etmiştir. Edindiği öğütleri barış için kullanmasını isteyen bilge ağaç kendisine bir güvercin vasıtası ile dalından uzatır. Böylece barış dolu yaşam başlamış olur.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar