Zaman:29 November, 2020

Tapu ve Kadastro Binası Müzeye Dönüşüyor!


İstanbul Sultanahmet’ta yer alan Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası müzeye dönüştürülüyor.

Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla birlikte içerisinde yer alan, sanat tarihi için değer taşıyan eserlerin sergilenmesi amacıyla tapu ve kadastro 2. Bölge Müdürlüğü’nde çalışmalara başlandı.

Konuya ilişkin olarak İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Burada Ayasofya’ya ya ait olup Ayasofya’da değerlendirilemeyen veya Ayasofya müzeye çevrildikten sonra, İstanbul ve farklı bölgelerde, Ayasofya’da toplanan tarihi eserler sergilenecek. Bir anlamda burası Ayasofya’da toplanan eserlerin sergilenme alanı olacak. Müze olarak bu kadastro binası hizmet verecek.” açıklamasında bulundu.

Tapu ve Kadastro 2. İstanbul Bölge Müdürlüğü Hakkında
İstanbul Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü binası iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm 1881 yılında inşa edilmiş olup hala arşiv ve yemekhane olarak kullanılmaktadır.Bina yapıldığı zaman resmi tapu işlemleri hizmeti verilmeye başlanmıştır.Ve buraya Defter-i Hakani Nezareti (Tapu ve Kadastrodan sorumlu Devlet Bakanlığı) denilmiştir.

1897 yılında ikinci bölümün yeri bir lokanta ve arabacı dükkanına 34.000 kuruş verilerek satın alınmıştır.Mimarisini Mehmet Vedat (Tek) Efendi’nin yaptığı bugünkü bina 1910 yılında bu dükkanlar yıkılarak inşa edilmiştir.Daha sonra bu bölüm birinci bölüm ile birleştirilerek Defter-i Hakani adına tescili yapılmıştır.

Doğal Bakım Ürünleri


Nil Has

1988, İstanbul doğumlu. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir