“Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, Avrupa Film Ödülleri’ne Çok Yakın

Tarihte Yaşanmamış Olaylar
Tarihte Yaşanmamış Olaylar

Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği “Tarihte Yaşanmamış Olaylar”, festivallerden ödüllerle dönmeye devam ediyor. Ocak ayında dünya prömiyerini yaptığı 45. Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali’nde Jüri Özel Mansiyon Ödülü ile çıktığı yolculukta 53 uluslararası festivalden toplam 16 ödül ile dönen film, 2023 Avrupa Film Ödülleri’nde de en iyi kısa film dalında aday adayı olmayı başardı.

Türkiyeden tek aday

Geçtiğimiz ay Hırvatistan’da düzenlenen Motovun Film Festivali’nde En İyi Kısa Film seçilerek aday listesine giren film, ödüllerde Türkiye’den aday tek kısa film oldu. Aralarında Cannes, Berlin ve Venedik’in de olduğu 29 Avrupa festivalinin en iyileriyle birlikte aday olan film şimdi de, Avrupa Film Akademisi üyelerinin oylarıyla belirlenecek 5 filmlik kısa listeye girmek için yarışacak.

Geçen hafta İspanya’da düzenlenen 11. Rural Film Festivali’nde En İyi Kurmaca Kısa Film seçilen “Tarihte Yaşanmamış Olaylar” bu ay ayrıca, Makedonya’da Drim Kısa Film Festivali’nden En İyi Kısa Film Ödülü’nü, İtalya’da ShorTS Film Festivali’nde Gruppo Hera Ödülü ve Shorts TV Ödülü’nü ve Hindistan’da 13.sü düzenlenen Bengaluru Kısa Film Festivali’nde de First Runner Up Ödülü’nü kazandı.

Festival yolculuğu devam ediyor

Filmin festival yolculuğu ise sürüyor. Brezilya’da Perşembe günü başlayacak 34. São Paulo Kısa Film Festivali’nde Latin Amerika prömiyerini yapacak film sırasıyla, 29. Della Lessinia Film Festivali (İtalya), 29. Nancy Uluslararası Film Festivali (Fransa), 8. Full Bloom Film Festivali (ABD), 11. Seoul Çocuk Filmleri Festivali (Güney Kore), 43. FIN Atlantic Film Festivali (Kanada), 12. Visioni Corte Film Festivali (İtalya) ve 37. Edmonton Film Festivali’nde (Kanada) yarışacak.

Neşesini ve yaratıcılığını yitirmeyen çocuklar

Annesi ve dilsiz babaannesi ile Doğu Anadolu’da küçük bir köyde yaşayan 10 yaşındaki Şêvin’i odağına alan Tarihte Yaşanmamış Olaylar, baskılayan ve yasaklayan yetişkin dünyada neşesini ve yaratıcılığını yitirmeyen çocukların umut dolu hikâyesini anlatıyor. Elanur Kılıç, Reyhan Kılıç, Şükran Aktı ve Muhammed Ali Kılıç’ın rol aldığı filmin görüntü yönetmenliğini Sebastian Weber, kurgusunu da Abdullah Enes Ünal yaptı.

Ramazan Kılıç ve Ekin Koç’un yapımcılığını üstlendiği filmin uluslararası haklarını da Béla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi birçok yaratıcı sinemacıyı destekleyen Fransız menşeli MPM Premium yürütecek. Henüz proje halindeyken, Clermont-Ferrand’a yarışmış olan yönetmenlere açık olan Kickstarter X Clermont adlı programa seçilen film, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından desteklendi ve kitlesel fonlamalarla tamamlandı.

Tarihte Yaşanmamış Olaylar, Türkiye’de 2023 yılının sonunda seyirciyle buluşacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar