Tayfun Gülnar Üçüncü Kişisel Sergisi “Açık Dünya” İle x-ist’teTayfun Gülnar "Lights of Night"
Tayfun Gülnar, Lights of Night, Tuval üzerine yağlı boya, 70 x 90 cm, 2021

Tayfun Gülnar’ın x-ist’te gerçekleşecek üçüncü kişisel sergisi “Açık Dünya”, 27 Ocak – 12 Mart 2022 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Tayfun Gülnar’ın günümüz dünyasından uzakta sakin manzaraları ve dönüşüm içindeki figürlerini bir araya getirdiği x-ist’teki üçüncü kişisel sergisi “Açık Dünya”, sanatçının 15. ve 16. yüzyıl Avrupa resminin ölçütleriyle oynadığı bir dizi eseri barındırıyor. Manzara ve iç mekân resimleri üzerinden kurduğu zamanlar arası ilişkiyi izleyiciyle buluşturan sanatçı; kapalılık, güvenlik ve denetim kavramlarının birey üzerindeki bedensel ve zihinsel etkilerinden sıyrılmanın yollarını arıyor.

Geçmiş üretimlerinde detaycı üslubunu monokrom bir paletle dışa vuran sanatçı, huzurlu ve umutlu olma ihtiyacından hareketle resimlerinin geçirdiği değişimi “Açık Dünya”da gözler önüne seriyor. Gülnar, resimlerine renk etkisini eklemenin yanı sıra önceki serilerinde oluşturduğu canlıları yeni figüratif formlara dönüştürüyor. Sergide yer alan ‘Venüs’e Tapınma’, ‘Umutsuz Boşluk’, ‘Başkalaşım’ gibi eserler, doğum ve ölümü iç içe geçiriyor. Figürler üzerinden hastalık, sağlık, bozulma, ölüm ve yaşam hallerini okumaya olanak veren resimler, Leonardo da Vinci ve Tiziano Vecellio manzaralarının atmosferinden besleniyor.

Gündüzleri, geceleri, afetleri, dirençli yaşamı ve umudu gerçeklikte olduğu gibi iç içe geçiren resimlerinde Gülnar, gündelik yaşamın etkilerini, modern dünyaya paralel bir yerde kurgulayarak sunuyor.

Tayfun Gülnar‘ın üretimlerinde yeni bir dönemi işaret eden “Açık Dünya” 27 Ocak – 12 Mart tarihleri arasında x-ist‘te görülebilir.


x-ist

Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd., No:50, K:2, 34425, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir