TEB Jüri Özel Ödülü On İkinci Ev’in Oldu!

TEB Jüri Özel Ödüllü On İkinci Ev 30 Ekim’de İstanbul’da Sezonu Açıyor

On İkinci Ev oyunu Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından jüri özel ödülüne layık görüldü. “Mekân, anlatım biçimi, seyirciyle kurulan ilişki açısından yarattığı farklı estetikle dikkat çeken bir yapım” olarak nitelenen oyun 13 Kasım 2021 günü Moda Sahnesi’nin fuayesinde prömiyer yapmıştı.

Melek Ceylan
Melek Ceylan

“Rehberli Otobiyografi” (ROB) eğitmeni Dr. Mürüvet Esra Yıldırım ile bire bir çalışarak yaşam hikâyesini kaleme alan Melek Ceylan, fiziksel tiyatro işleriyle bilinen yönetmen ve oyuncu Salih Usta ve dramaturg Yaşam Özlem Gülseven ile on üç ay süren bir yaratım sürecinden geçtiğini belirtiyor.

Avrupa Birliği Sivil Düşün desteğiyle, yaz aylarında Gökçeada ve Ankara turnelerini gerçekleştiren oyun ekibi Gaziantep, Eskişehir, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde gerçekleşecek olan turnelerin yanı sıra, İstanbul’da yeni sezonu açmaya hazırlanıyor. On İkinci Ev 30 Ekim Pazar günü saat 17.30’da Moda Sahnesi’nde izlenebilir. Biletler Mobilet’te.

On İkinci Ev, Yermekan
On İkinci Ev, Yermekan

Oyun Hakkında:

“Sonra… Ellerim var. Gözlerim, dudaklarım, nefesim var. Şarkılarım var. Sesim var! Yeterli mi? Değil.”

Sesini bulmaya çalışan bir kadının çıktığı yolda çocukluktan ilk gençliğe, ötekilerin gözünden İstanbul’un seslerine uzanan bir hikâye. Burada şehirler, evler, aşklar, şarkılar var. Evlerin arasında gezinirken seyirciyle neşeli bir dil kurgulayan anlatıcı, yaşamı boyunca üzerine yüklenen çelişkili kimlikleri anlamaya çalışıyor. Otobiyografik ögelerle yaratılan On İkinci Ev seyirciyle bir diyalog kurma çabası. Sesini arayan herkes için…

KÜNYE
Yöneten:
Salih Usta
Oynayan: Melek Ceylan
Dramaturji: Yaşam Özlem Gülseven
Metin-İçerik Danışmanı: Mürüvet Esra Yıldırım
Hareket Düzeni: Dilan Yoğun
Kostüm Tasarım: Hilal Polat
Işık Tasarımı: Utku Kara
Kondisyon: Selin Aldoğan
Asistanlar: Burcu Kaya, Sevda Yeliz Nar, Tutku Aksu
İletişim Danışmanı: Zeynep Nur Ayanoğlu
Oyun Fotoğrafları: Orçun Kaya
Afiş Tasarım: Müjde Başkale
Süre: Tek Perde 70’

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir