The Key That Opens The Gate Of Invisible Library (egret) // Ayça Ceylan

Performans sanatçısı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan Japonya’nın Yamaguchi şehrinde yer alan Do a Front konuk sanatçı programına kabul edildi. 1 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen konuk sanatçı programı sanatçının bu süre zarfında ürettiği eserlerin sergiye evrilmesi ile son buluyor.

Sagi no Mai (büyük ak balıkçılın dansı) ritüelinden ilhamı alan ve bunu güncel sanatta “Thinking like Dancing” temasıyla birleştiren konuk sanatçı programında Ceylan, “The key that opens to the gate of invisible library (egret)” isimli mekana özgü performatif bir yerleştirme üretti. Performans videosu, sanatçı kitabı, ses tasarımı, performans fotoğraflarından oluşan yerleştirme; büyük ak balıkçıl üzerinden hayvan sembolizmi, karşılaştırmalı mitoloji, bedenin doğayla uyumlanması ve çok türlülük kavramlarına temas ederek zamanlar arası bir anlatı oluşturuyor.

Japonya’daki kısıtlamalardan dolayı online bir formata evrilen konuk sanatçı programında Ayça Ceylan eser üretimini İstanbul ve Göbeklitepe’de gerçekleştirdi. Sergi ise Do a Front’un Yamaguchi, Japonya’daki fiziksel alanında 5 Kasım’da açıldı. Sürecin konuk küratörlüğünü Yamaguchi Center for Arts and Media’nın küratörü Leonhard Bartolomeus üstlendi.

Sergide yer alan performans videosu

Sergide yer alan artist e-book iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm performans belgelerini ve sanatçının yazdığı metinleri içerir. İkinci bölüm ise sanatçının üretim sürecinin İstanbul ve Göbeklitepe ayaklarına odaklanır. Sergide yer alan artist e-book için tıklayın.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.