Tiyatro Boyalı Kuş’ta Yaratıcılık, İlham ve İmgelem Çalışmaları Başlıyor!

Tiyatro Boyalı Kuş yaz mevsimini yaratıcılık, ilham ve imgelem çalışmalarını kapsayan atölyelerle karşılıyor.

Yürütücülüğünü Jale Karabekir‘in yaptığı Tiyatro Boyalı Kuş, haziran ve temmuz ayında Aylin Vartanyan Dilaver, Zeynep Özlem Havuzlu ve Songül Bozacı kolaylaştırıcılığında, “Dışavurumcu Sanat Yoluyla Kaynaklarımızı Harekete Geçirmek”, “Sinema ve Sanat İlişkisi”, “Bir Kitap Bir Oyun Bir Fikir” başlıklı atölye çalışmaları düzenliyor.

Tiyatro Boyalı Kuş Atölyeleri:

Dışavurumcu Sanat Yoluyla Kaynaklarımızı Harekete Geçirmek
Kolaylaştırıcı: Aylin Vartanyan Dilaver
12 ve 19 Haziran Cumartesi 17.00-19.00
Atölye Çalışması-Çevrimiçi Zoom / 2 oturum

Bu atölyede dans ederek, resim çizerek ve şiir yazarak sanatlararası bir yolculuğa çıkacağız. Atölye süresince gündelik hayat akışımızı bir süreliğine askıya alıp hayalimizdeki imgeleri bazen çizimlerimizle bazen şiir ve dansla görünür hale getireceğiz. Atölyenin sonunda ürettiğimiz sanat eseri üzerinden içinden geçtiğimiz günlerde yaşadığımız zorlayıcı bir deneyime taze bir bakış açısıyla bakma fırsatını da bulacağız.

Malzemeler: A4 veya resim kâğıdı, pastel veya kuru boya, katılımcıların rahat hissedebilecekleri ve kameralarını açabilecekleri bir ortam.

NOT: Bu atölye bir terapi hizmeti vermek amacıyla hazırlanmamıştır ancak sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücüne atölye boyunca tanıklık edilecektir. Katılımcıların rahat hareket etmelerine izin verecek kıyafetlerle katılımı önerilir.

Sinema ve Sanat İlişkisi
Hazırlayan: Zeynep Özlem Havuzlu
16, 23, 30 Haziran ve 7 Temmuz Çarşamba 20.00-22.00
Seminer-Çevrimiçi Zoom / 4 oturum

Sinema yapısı itibariyle tüm sanat alanlarının bilgi ve tekniklerini kendi özgün dilini oluşturmak için kullanır. Bu nedenle binlerce yıllık sanat dallarının bilgileri en genç sanat dalı olan sinema sanatının da özü haline gelmiştir. Bu seminerde sinemanın içerik ve biçiminin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş sanat dallarıyla ilişkisi incelenecektir.

Bu seminer iki saatlik dört çevrimiçi oturumdan oluşmaktadır:

  • Sinema – Resim: Filmin görsel unsurları: Aydınlatma çerçeve, mizansen vb.
  • Sinema – Müzik: Filmin ritmi, kurgusu, film müziği
  • Sinema – Mimarlık: Sahne dekor, set kurulumu, sinemasal mekân yaratma
  • Sinema – Sanat tarihi: Sanat tarihinin büyük yapıtlarının filmlerde yeniden yaratımı, kullanılışı.

Bir Kitap Bir Oyun Bir Fikir
Kolaylaştırıcı: Songül Bozacı
26 Haziran Cumartesi ve 27 Haziran Pazar 14.00-16.00
Atölye Çalışması-Çevrimiçi Zoom / 2 oturum

Neden çocuk kitapları okumalıyız?

Bu atölye çalışmasında öncelikle bu soruya cevap arayacağız. İlk olarak sosyal medyada Songül’ün Kitaplığı paylaşımlarından yola çıkarak nitelikli çocuk edebiyatı hakkında bilgi paylaşımı yapmayı amaçlıyoruz. Çocuk kitapları hayal gücünü tetikleyen ve büyüten aynı zamanda dünyayı başkalarının gözlerinden bakmamıza olanak sağlayan hikâyelerle doludur. Nitelikli çocuk kitabı seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini birlikte araştıracağız.

Bir kitap ile neler yapabiliriz?

Hep birlikte kitabın bizde çağrıştırdığı fikirleri paylaşacak; seçilen kitaplarla bir oyun uygulaması ve bir fikir önerisini paylaşacağız. Yaratıcı okuma ve görsel okuma süreçleri ile kitap yolculuklarının nasıl zenginleştirileceğini hep birlikte deneyimleyeceğiz.

  • Atölye süresince yeni fikirler üreterek yaratıcı düşünme üzerine odaklanılacaktır.
  • Bu atölye çalışması iki saatlik iki çevrimiçi oturumdan oluşmaktadır.
  • Yetişkin, öğretmen, ebeveyn ve çocuk kitaplarına ilgi duyan herkese açıktır.
  • Atölyeye katılmak isteyenlerin kalem, kâğıt, renkli boya kalemleri vb. gibi temel malzemeleri yanlarında bulundurmaları tavsiye edilir.

Biletinizi aldıktan sonra kaydınız gerçekleşmesi, size seminerle ilgili ön bilgileri ve Zoom bağlantısının gönderebilmesi için adınızı, soyadınızı ve referans numaranızı belirttiğiniz bir e-postayı Tiyatro Boyalı Kuş’un atolye.tiyatroboyalikus@gmail.com adresine göndermeniz gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için: atolye.tiyatroboyalikus@gmail.com
Katılım biletleri için: https://www.biletix.com/etkinlik-grup/268054105/TURKIYE/tr

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.