Tiyatro Kalemi’nden İddialı Bir Grotesk Oyun: DESTANSIZ GILGAMEŞ

Tiyatro Kalemi yaklaşık on iki yıldır aralıksız perde açıyor. Dramatik ya da postdramatik türlerde oyun sergileyen ve iddialı prodüksiyonlara imza atan tiyatro Topluluğu bu yıl ise; Grotesk Komedi ile karşımızda…

DESTANSIZ GILGAMEŞ Oyunu
Destansız Gılgameş

Destansız Gılgameş oyunu; Gılgameş Destanı’ndan esinlenilse de tamamen özgün bir metin ve farklı,büyüleyici bir rejiye sahip; sahneler birbirinden bağımsız olduğu kadar iç içe. Seyirci bir önceki sahneyi yorumlarken, diğer sahne yepyeni bir kapı açıyor bizlere. Ölümsüzlüğü arayan Gılgameş tamamen insansılaşmış, Caner Arıkan Güle Güle Parga’dan sonra komedi performansıyla bizleri şaşırtıyor.
Enkidu’yu oynayan oyunun yazarı olan Erkan Kocaman hareket düzeni ve role hakimiyet kuran aykırı performansıyla dikkat çekerken, İştar’ı oynayan Beldem Şengül ise estetiği ile büyülüyor. Tiyatro Kalemi kadrosuna yeni katılan İrem Eryüksel Ünal ise ekibin dinamiğini erken yakalamış, adeta tek cümleye sığan dev bir oyunculuk sergiliyor. Bir de tabi ki tek nefes oyunculuğu ve rolün gerektirdiği ağırlığı üstelenen Utnapiştim karakteri var; Lale Başara. Bu oyunda özellikle izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

Destansız Gılgameş sezonda izlenmesi atlanmamalı gereken bir oyun. Hareket düzeni Utku Demirkaya ile devleşmiş; sahne, kostüm ve ışık tasarımı ise uyum içinde. Canan Gözmeral, Esra Aydemir ve İmran Aydın Tali iyi iş çıkarmışlar. Müziklerde ise Asfalya Records imzası var. Tiyatro müziği türünde inanılmazlar Adnan Girgin ve Atahan Gökdel.

Destansız Gılgameş Oyunu
Destansız Gılgameş Oyunu

Ayrıca bir yorum ise Kamer Yıldız Ok’a. Üstlendiği tüm rejilerde titizliği, türe göre seçkin rol biçemi, karakter konusunda ayrıcalıklı oyun yönetimi ile çağın en modernize rejilerine ve metinlerine imza atıyor. Alihan Aşı yönetiminde sunduğu tanıtımlar ise bir tiyatro oyunun tanıtmanın çok ötesinde, adeta başlı başına bir film.

Tiyatro Kalemi yılın en dikkat çeken rejisine imza atmış Destansız Gılgameş oyunuyla.

İzmir Oyun Tarihleri:
13 Nisan Çarşamba | Nazım Hikmet Kültür Merkezi | 20.30
25 Nisan Pazartesi | İzmir Sanat | 20.30

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir