Tiyatroyu Özleyenlere: Festivalde 11 Yerli Yapım Sahnelerde Prömiyer Yapacak

25. İstanbul Tiyatro Festivali
25. İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 25. İstanbul Tiyatro Festivali’nde 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında yurt dışından ve Türkiye’den fiziki ve çevrimiçi sahnelenecek toplam 25 tiyatro, performans ve dans gösterisi izleyicilerle buluşuyor.

25. İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan 14 yerli yapımın 11‘i sahnelerde prömiyer yapıyor. Zerrin Tekindor’un performansıyla seyirciyle buluşacak Toz‘un yanı sıra; Emre Kınay’ın performansıyla izleyeceğimiz Irgat, Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı Yüzleşme, BAMİstanbul’dan Istırap Korosu, Sema Elcim’in metnini yazdığı, Ahmet Sami Özbudak’ın yönettiği Gabriel’in Düşü, Eyüp Emre Uçaray’ın yönettiği Koleksiyoncu, Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndan Mehmet Birkiye’nin yönettiği Vişne Bahçesi, Kadıköy Emek Tiyatrosu’ndan Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor, İstanbul Tiyatro Festivali yapımı, Yelda Baskın’ın yönettiği Beni Sakın Yumruklardan ile çocuk oyunları Eşit Masallar ve Mitolojik Hikâyeler ilk kez, festivalde izleyici ile buluşacak. Podacto yapımı Godot’yu Beklerken ve Açık Aile ile Tiyatro Boyalı Kuş’tan Kendine Ait Bir Oda ise çevrimiçi olarak dinlenebilecek. Festivalde ayrıca Hollanda, Fransa ve İtalya’dan büyük övgü toplayan 4 uluslararası prodüksiyon mekanlarda; 7 uluslararası yapım ise çevrimiçi programda seyirciyle buluşacak.

25. İstanbul Tiyatro Festivali Afişi
25. İstanbul Tiyatro Festivali Afişi

Bu yıl da hem fiziki hem de çevrimiçi olarak kurgulanan festivaldeki fiziki performanslar COVID-19 önlemleri altında Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Duru Ataşehir, Moda Sahnesi, Caddebostan Kültür Merkezi, Müze Gazhane ve Zorlu PSM gibi mekânlarda olacak. Festival programındaki çevrimiçi gösterimler ise 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında, festival süresince passostudio.com adresinden, tekil ve kombine bilet seçenekleriyle izlenebilecek. Çevrimiçi bölümü sayesinde festivale yalnızca İstanbul’dan değil tüm Türkiye’den erişilebilecek.

Festivaldeki ücretli ve ücretsiz tüm etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi için: tiyatro.iksv.org

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar