Tuğçe Diri’nin Kişisel Sergisi “Mono-İzler” Anna Laudel Düsseldorf’taAnna Laudel Düsseldorf, Tuğçe Diri’nin “Mono-İzler” başlıklı Almanya’daki ilk kişisel sergisine 24 Mart – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Tuğçe Diri, Mono-Signs, Anna Laudel Düsseldorf, 2022
Tuğçe Diri, Mono-Signs, Anna Laudel Düsseldorf, 2022

Adını Türkçe’de teklik anlamını belirten ‘mono’ kelimesinden alan sergideki eserlerin üretimlerinde Diri; tarih, hafıza, kültür ve doğa kavramlarını geleneğe yaslanan görsel kültürle harmanlıyor, sanat – zanaat bağlamında kültürel ayrımları ve benzerlikleri biçimsel düzlemde çarpıştırıyor.

Kültürel görsel mirasını, bir hafıza katmanı olarak ele alan sanatçı; geleneksel dili bugünün eleştirel söylem ve kavramlarını karşılayan bir ifade dili olarak kullanıyor.

Sergide yer alan eserlerinde eko-eleştirel bir yaklaşım benimseyen Tuğçe Diri, sanattaki doğa temsilinin toplumsal ve politik algılarla doğrudan bağlantılı olduğunun bilinciyle, insan eylemlerinin ekosistemde bıraktığı izlerin altını çiziyor.

Tüketimin kültürel bir fenomeni olan yığınlar üzerinden yola çıkan sanatçı, “Mono-İzler” sergisinde fiziksel ve metaforik olarak yığınları zihninde parçalara ayırıyor; daha sonra istifleme, sıralama, biriktirme ve doldurmayla resim yüzeyinde yeniden düzenleyerek tekrarlar aracılığıyla birleştiriyor. Doğa temsili uyandıran bu imgeler, birbiri üzerine dizilen çöp birikintilerinin soyutlaştırılmış ve dönüştürülmüş izleri, çağımızın peyzajları haline geliyor.

Sanatçının spontaneliğe dayanan geometrik ve organik bir çizgi diliyle yarattığı istif-kompozisyonlarında yer alan ve birer yığın olarak beliren atıklar, süprüntüler, döküntüler, çöpler de doğal afetlerin, felaketlerin ve tahribatın imgesini yaratıyor.

Zarif el işçiliği, emek ve üretkenlik gibi unsurlar çevresinde sanatçı nakışın yalnızca tarihsel bağlamı ile değil, malzeme ve tekniğin yetkinliğini bir zanaatçı gibi uygularken bir sanat nesnesi üretmekten çok bir kavrayışın derin köklerine inmemiz için bize ipuçları veriyor.

Sanatçının yeni çalışmalarının yanı sıra son dönem işlerinin de yer aldığı “Mono-İzler”, 30 Nisan 2022 tarihine kadar Anna Laudel Düsseldorf‘ta görülebilir.

Tuğçe Diri Hakkında

1984 yılında Eskişehir’de doğan Tuğçe Diri, 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Uygulamalı Litografi Atölyesi ve Resim Bölümü’nden mezun oldu. İlk atölyesini 2010 yılında açan sanatçı, 2019 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden, “Geleneksel Sanatların Çağdaş Türk Resmine Yansımaları” tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı.

Ağırlıklı olarak tuval ve kâğıt üzerine boya, kolaj gibi tekniklerle çalışmanın yanı sıra, dikiş, dantel, nakış gibi geleneksel tekniklere de yer veren Diri, üretim pratiğinin başına deseni koyar. Onun için desen, her zaman deneysel bir uygulama alanı olarak var olmuştur. Arte Povera’dan Sürrealizm’e, Soyut Ekspresyonistlerin dinamizminden İslam Sanatlarının istif ve yazı-resim geleneklerine kadar geniş bir alandan beslenmektedir. Tarih, hafıza, kültür, doğa kavramlarını geleneğe yaslanan görsel kültürle harmanlayarak çalışan Tuğçe Diri, sanat ve zanaat bağlamında kültürel ayrımlar ve benzerlikleri biçimsel düzlemde çarpıştırır. Tuğçe Diri, İstanbul’ da yaşayıp, üretmektedir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.