Tülay Palaz’dan Sokak Hayvanları Yararına İllüstrasyon Sergisi: “Onlar”

50. yaşını kutlayan Milliyet Sanat, sanat yönetmeni ve illüstratör Tülay Palaz’ın çizimlerinden oluşan “Onlar” sergisiyle 30 Mart – 10 Nisan tarihleri arasında 6. edisyonu düzenlenen Artweeks@Akaretler’de! Palaz’ın illüstrasyonları, eserleriyle tarihe iz bırakan ölümsüz sanatçıların, yol arkadaşları ve ilham kaynakları olan hayvan dostlarıyla ortaklıklarını, aralarındaki gerçek ve eşsiz sevgiyi gözler önüne seriyor. Akaretler Sıraevler’de B2 numaralı binada ücretsiz olarak ziyaret edilebilen “Onlar” sergisinden elde edilecek gelirin bir kısmı, sokak hayvanları yararına Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği’ne bağışlanacak.

Tülay Palaz
Tülay Palaz

Milliyet Sanat’ın 50. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Onlar” sergisi, Tülay Palaz’ın dergi için yapmış olduğu birbirinden dikkat çekici illüstrasyonlardan oluşuyor. Palaz sergide yer alan illüstrasyonlarında, sanatın ve edebiyatın dâhilik ve delilik çizgisinin üzerinde dans eden kült isimlerini ve onların saf sevgiyle bağlı oldukları hayvan dostlarını birlikte resmediyor. Eserleriyle tarihe adlarını yazdıran ölümsüz sanatçılarla, yaşamları boyunca onlara hem ilham veren hem de yol arkadaşlığı eden hayvan dostlarının birbirlerinin hayatlarına dokunuşlarının ipuçları çizgilerle anlatılıyor.

Güçlerini birlikte yaşadıkları hayvanlardan alan sanatçılar, onların karşılıksız sevgisiyle umuda asıldılar, ilham veren doğallıkları ve dostluklarıyla eserlerine katkı sağladılar; Salvador Dali’nin çok sevdiği kedisiyle, Edgar Allan Poe’nun ilham aldığı kuzgunuyla, Virginia Woolf’un kitap yazdığı köpeğiyle olduğu gibi… “Onlar” sergisi, ön beyinli olma “lanetiyle kuşatılan” ve böylece hayvanlardan ayrılan biz insanlara, dürüstlük, gerçeklik, sadakat ve yaşam neşesiyle hayvan dostlarımızın yaşattıkları gerçek sevginin eşsiz olduğunu hatırlatıyor.

Sanatçılar ve hayvan dostları üzerinden, hayvanların hayatımızdaki önemine dikkat çeken Tülay Palaz’ın “Onlar” sergisinden elde edilecek gelirin bir kısmı, sokak hayvanları yararına Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği’ne bağışlanacak.

“Onlar” sergisi Bilgili Holding ve Sabiha Kurtulmuş organizasyonuyla bu yıl 6. edisyonu gerçekleşen disiplinlerarası sanat projesi Artweeks@Akaretler kapsamında ziyaretçilerle buluşuyor. Türkiye’nin önde gelen galerileri ve koleksiyonerlerini buluşturan Artweeks@Akaretler, 30 Mart – 10 Nisan 2022 tarihlerinde 11.00-20.00 saatleri arasında Akaretler Sıraevler’in 11, 15, 17, 19, 37-39, 55 ve B 2/2-3-4 numaralı binalarında ücretsiz olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Tülay Palaz Hakkında

Bursa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümü’nden dereceyle mezun oldu. Aynı sene Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü’ne girdi. Alametifarika ve Gode Reklam bünyelerinde tasarımcılık yaptı. Garanti, Garanti Emeklilik, Evylady, İzair, Adam&Eve Hotels, Doğa Okulları, GNCTRKCLL gibi markalar için çalıştı. 2008 yılından itibaren dört yıl boyunca Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Teknik Bilimler’de tasarım, dijital görüntüleme, basım teknikleri dersleri verdi. Aynı okulda yüksek lisans yapan Palaz, “Sanatsal İfade Aracı Olarak Dijital Teknolojilerin Kullanımı: Dijital Sanat” başlıklı bir tez hazırlamaktadır.

2010 yılında, kurucu ortaklarından olduğu Markabanka Reklam ve Tasarım ofisinde çalışmalarını sürdüren Tülay Palaz, 2015 yılında Faruk Saraç Meslek Yüksek Okulu Grafik Bölümü’nde illüstrasyon dersleri vererek misafir öğretim görevliliği yaptı. Aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi’nin Kadın Girişimcilik Okulu’nu başarıyla tamamlayarak yeterlilik sertifikası almaya hak kazandı.

Uzun yıllar Kafkaokur dergisinin kapak ve editoriyal çizimlerini yaptı. Kafkaokur, Sabitfikir, Egoistokur gibi dergiler için hazırlanmış illüstrasyonlardan oluşan ilk kişisel sergisi “Editorya”yı 2015 yılında açtı. Bunun dışında pek çok karma sergiye katıldı.

Yaklaşık bir yıldır Milliyet Sanat dergisinde “Onlar” köşesini çizen Palaz, çalışmalarına Bursa’da ofisinde devam etmektedir. Son dönemde yaptığı NFT illüstrasyonlar uluslararası platformda sergilenmekte ve koleksiyonerlerle buluşmaktadır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir