Türk Sanatçıların Röportajları Uluslararası Dünya Bilim Haftası’nda Yayınlandı

Türk Sanatçıların Röportajları Uluslararası Dünya Bilim Haftası’nda Yayınlandı
The Times of Corona

Türk sanatçıları ve dünyanın önde gelen müze direktörlerinin yer aldığı röportajları Times of Corona ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) tarafından yayınlandı.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26), Uluslararası Bilim Müzeleri Komitesi (CIMUSET) Konferansı ve Dünya Bilim haftasında sergileri yer alan Türk Ressamları ve dünyanın önde gelen müze direktörleri ile pandemi, iklim değişikliği ve sanat konularını kapsayan röportajlar sanatçı ve yazar Selva Özelli tarafından gerçekleştirildi.

Özelli, uluslararası alanlarda yayınlanan röportaj içeriği ile ilgili düşüncelerini;

“Korona pandemisi dünyadaki yüz milyonlarca insanın sağlığını ve dünya ekonomisini harap etti. Akademik araştırmalar, Kovid-19 ölümlerinde iklim değişikliği yaratan hava kirliliğinin etkisi olduğu ve ülkemizde hava kirliliğinin pandemiden daha tehlikeli ve öldürücü olduğunu belirledi. Bu önemli konuya dikkat çekmek için hava kirliliği ve pandemi içerikli resimler yaptım ve pandemi dönemi boyunca dünyanın bütün kıtalarında sergilere katıldım.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, İngiltere, ve Kanada’ daki önde gelen müze direktörleri ve Türk sanatçılar Renan Kaleli, Mehmet Kuran, Günsu Saraçoğlu ile röportaj yaptım. Bu konuları sanat, sergi ve bilgi yoluyla nasıl sunduklarını anlattılar. Sergilerim ve röportajlarım Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) konferansında yayınlandı. Uluslararası boyutta önemli müze direktörlerinin yer aldığı bu röportajda Türk sanatçılarınında yer alması ülkemizin temsil edilmesi açısından son derece önemli bulmaktayım. Ayrıca röportajlarda uluslararası alanda bu müzelerle nasıl kontak kurulabileceğine dair detayları bulabileceklerini okuyuculara iletmekten de mutluyum.” sözleriyle ifade etti.

COP26 ve CIMUSET Konferansı ve Dünya Bilim haftasında sergileri yer alan Türk Ressamları ve dünyanın önde gelen müze direktörleri ile pandemic, iklim değişikliği ve sanat konularını kapsayan röportajları ilgili linklerden okuyabilirsiniz.

Link1

Link2

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.