Türk Sanatının Avrupa’daki En Görkemli Buluşması Londra’da Gerçekleşiyor

TA London / Turkish Art Week
TA London / Turkish Art Week

İngiltere ilk kez Türk Sanatının önde gelen isimlerinin katlımı ile gerçekleşecek TA London / Turkish Art Week Türkiye, Azerbeycan, Kuzey Kıbrıs ve Avrupa’da yaşayan Türk sanatçıları Londra’da buluşturuyor.

27 – 31 Ekim tarihlerinde Londra’nın ünlü sanat merkezi Saatchi Gallery Türk modern sanatçıların Avrupalı sanatseverlerle buluşmasına sahne oluyor.

26 Ekim 2021 saat 18.00’de yapılacak vip açılış ile start alacak TA London, İngiltere’nin ilk online Türk Sanat galerisi ve sanat platformu olan Renko London organizasyonunda Türk Hava Yolları ve Doqu Home sponsorluğunda hayata geçiyor.

Türkiye, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs ve Avrupa’da yaşayan Türk asıllı, sanatın en önemli ressam, heykeltıraş ve enstalasyon sanatçılarından oluşan 20 sanatçının 88 eseri TA London / Turkish Art Week ile Avrupa’nın en önemli sanat merkezi olan Londra’da sergilenecek.

Devrim Erbil
Devrim Erbil

Türk Modern sanatını Avrupa’ya taşıma vizyonu ile tasarlanan TA London her yıl değişen ve gelişen bir içerikle Londra’da gelenekleşecek bir organizasyon olmayı hedefliyor ve her yıl bir sanatçının organizasyonun ”Featuring” baş sanatçı olması tasarlanıyor. TA London’ın ilk yılındaki “Featuring” baş sanatçısı resmin şairi Devrim Erbil. 1960’lardan günümüze özellikle İstanbul temalı çalışmaları ile Türkiye’de ve dünyada çağdaş sanatın efsane isimlerinden biri olan Devrim Erbil, TA London sergisine geniş bir koleksiyon ile katılıyor.

Azerbaycan’ın renklerin efendisi olarak tanınan ünlü ressamı Sakit Mammadov ve Kuzey Kıbrıslı efsane sanatçı Emin Çizenel‘in de katılacağı TA London organizasyonunda önde gelen Türk çağdaş sanatçılar dışında iki misafir sanatçı da bulunuyor. Farklı kültürlerin kesişme noktası olan Londra’nın çok renkli yapısını temsilen Joana Gilbert ve Eva Sonaike TA London’nın misafir sanatçıları olarak sergide yer alıyor.

TA London / Turkish Art Week’e katılan sanatçılar;

Bahri Genç, Barış Sarıbaş, Başak Cansu Güvenkaya, Cengiz Yatağan, Çiğdem Erbil, Devrim Erbil, Ece Clarke, Emin Çizenel, Esra Meral, Eva Sonaike, Joanna Gilbert, Mehmet Günyeli, Mine Zabcı, Nuri Battal, Renk Erbil, Rina Bakış, Sakit Mammadov, Sina Mirel, Sümer Erek, Yam Karkai, Yiğit Yazıcı

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.