‘Türk ve Dünya Basınında Atatürk’ sergisi

‘Türk ve Dünya Basınında Atatürk’ sergisi

Koçak Koleksiyon tarafından koleksiyonerlere özel olarak sunulan ve Ulu Önder Atatürk’ün 1912-1938 tarihleri arasında Türk ve dünya basınında yer alan haberlerini kronolojik bir dizilişle veren “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” koleksiyon kitapları, 24 Ekim – 11 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin en önemli vakıflardan biri olan EKAV Vakfı’na bağlı EKAVART Gallery’de sergilenecek.

Koçak Koleksiyon’un ‘Zamansız bir koleksiyon kitap’ olma özelliği taşıyan bu eşsiz eserleri 1912-1938 yılları arasında Atatürk’ün Türk ve dünya basınında çıkmış haberleri hakkında hazırlanmış “ilk” ve “tek” en kapsamlı kaynak olma özelliği taşıyor. Araştırmacı, yazar ve sosyolog Abdullah Özkan tarafından hazırlanan ve birçok kütüphane ve arşivde yer alan yüzlerce gazete ve derginin taranmasıyla derlenen “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserleri, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan, Atatürk’ün ölümüne kadarki sürecin basın yansımalarını tam sayfa örneklerle sunuyor.

Ekavart Gallery’de gerçekleştirilecek sergide basına ve haberleşmeye büyük önem veren Mustafa Kemal Atatürk’ün bu eserler ile basın özgürlüğüne verdiği önem bir kez daha vurgulanarak aynı zamanda sanatı ve sanatçıları destekleyen bir devlet adamı olmasından yola çıkılarak, sergilenecek eserlerden elde edilecek gelirler EKAV Vakfı’na bağlı sanat dalında eğitim gören bursiyerlere aktarılarak, geleceğin sanatçılarına destek olunacak.

Cumhuriyet Bayramı haftası kapsamında gerçekleştirilecek sergide “Türk ve Dünya Basınında Atatürk” eserlerinin yanı sıra, özgün dilinde ve ilk baskı kalitesinde Nutuk eseri, Atatürk’ün Selanik’te başlayan yaşamından ölümüne dek yaşadığı olayları tarihsel sıra içinde sergileyen fotoğraflardan oluşan Atatürk Albümü de sanatseverlerle buluşacak.

Sergilenecek eserlerle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine damgasını vuran olay ve durumlar Atatürk nezdinde özgür basın aracılığı ile bağımsız gözlerle yeniden yaşatılacak.

1000 ADET ÖZEL BASKI

Sadece 1000 adet basılan ve kişiye veya aile ismine özel sertifikalandırılan bu eserler Atatürk’ün hayatı ve yaptıklarıyla ilgili bilgileri yaşandığı dönemin bakış açısını yansıtarak Atatürk ile ilgili merak edilenleri gün yüzüne çıkartıyor.

24 Ekim’de açılacak olan sergi, 11 Kasım’a kadar ziyaret edilecek.

EkavArt Gallery
Askerocağı Cad. Ritz Carlton Otel. Süzer Plaza. No: 15 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul – 0212-252 81 31
www.ekavartgallery.com

Pazar günü hariç her gün 11:00-18:30 (Cumartesi 12:00-18:30) saatleri arasında gezilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir