Türkiye’nin İlk Dijital Sanat Merkezi Sahneport Açıldı

Farklı sanat disiplinlerine ait performansları tek bir dijital platform çatısı altında toplayan, Türkiye’nin ilk Dijital Sanat Merkezi Sahneport(sahneport.com) sanatseverler ile buluştu.

Pandemi ile hızlanan dijital yaşamla birlikte sinema, tiyatro, konser ve sergi gibi kültür sanat aktiviteleri de online olarak gerçekleştirilmeye başladı. Türkiye’de ve dünyada hep tek alana ait dijital platformların olmasından yola çıkarak kurulan Sahneport, Türkiye’nin ilk dijital sanat merkezi olmasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye'nin İlk Dijital Sanat Merkezi Sahneport Açıldı
Eda KendirliHalim Ercan

Kültür aktiviteleri konusunda sektörün tecrübeli isimleri Eda Kendirli ve Halim Ercan tarafından kurulan Sahneport, farklı sanat disiplinlerini kapsayacak şekilde sahne sanatlarını ve sanat eserlerini sanatseverler ile buluşturmayı amaçlıyor.

Bir sanat merkezinin dijital hali olarak hizmet veren Sahneport’ta sanatseverler; tiyatro oyunları, konserler, çocuk ve aile etkinlikleri, ödüllü ve nitelikli film gösterimleri ve belgeseller, sergiler, webinarlar, ilham veren konuşmalar ve eğitimler, kurumsal etkinlikler gibi farklı alanlarda gerçekleştirilen tüm etkinliklere ulaşabilecek.

Hollanda’dan tiyatrolar Sahneport’ta

Sahneport’un hedefleri hakkında bilgi veren Sahneport kurucu ortağı Eda Kendirli, “Öncelikli hedefimiz global ölçekli sahne sanatlarını yayınlamak. Benimsediğimiz evrensellik anlayışı ile sadece Türkiye’den değil globalden eserleri de yayınlamayı misyon edindik. Bu misyon doğrultusunda da ilk olarak Hollandalı iki tiyatro kurumu ile anlaştık ve sanatseverlere ulaştırmaya başladık. Bunların da sayılarını artıracağız. Hatta Türkiye’den sanat eserlerini de globale açmak gibi bir hedefimiz var.

Hedeflerimizden biri de fiziki etkinlikleri destekleyerek ekstra bir bilet kategorisi yaratmak. Çünkü melez (hibrit) bir yapıya doğru evriliyoruz. Pandemiyle birlikte hızla yükselen bu hibrit model sanat anlayışının pandemi sonrasında da devam edeceğini öngörüyoruz. Böylece İstanbul’da bir etkinliğe gidemeyecek olan kişi aslında evinin rahatlığında kategorisinden bilet alıp o etkinliği izlemiş olacak.

Tüm bunlarla birlikte platformumuzda yayınlanan etkinliklerin yanı sıra Sahneport’a özel/farklı etkinlikler ve içeriklere devam edeceğiz. Özel gösterim canlı konserlerin, dijital prömiyerlerin ve galaların yapıldığı bir platform olmayı hedefliyoruz” dedi.

Sahneport Hakkında

Performans Sanatları’ndan, Konserlere; Sergi ve Müzeler’den Özel İçeriklere kadar geniş kültür sanat seçkisiyle sanatsal içerikleri Video on Demand (VOD) veya Live Streaming yoluyla sanatseverlere ulaştırıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.