Türkiye’nin İlk “Sanat Pazaryeri” Art.Ist Sauna Kapılarını Açtı

Türkiye’nin İlk “Sanat Pazaryeri” Art.Ist Sauna Kapılarını Açtı


Sanatın her alanından farklı sesleri ve ifade biçimlerini sergilemek üzere herkes için ulaşılabilir sanat ortamı sunan Art.Ist Sauna projesi, ilk “Sanat Pazaryeri” teması ile 21 Aralık’ta İstanbul Maslak’taki UNIQ Expo’da açıldı. Türkiye’de ilk defa 1.500 m2 alanda erişilebilir sanat konsepti ile yüzlerce sanatçı ve sanat eserini sanatseverler ile buluşturacak olan Art.Ist Sauna yıl boyunca açık kalacak.

Türkiye’nin önde gelen sanat ve etkinlik alanlarından UNIQ Expo, ilk sanat kuluçka merkezi olan McArt.ist Art Incubation Center ve sanat yatırımlarının önde gelen kurumlarından TTLC Sanat Danışmanlığı iş birliğiyle çağdaş sanat alanında eser üreten sanatçıları bir araya getiren Art.Ist Sauna; sanatçılar, koleksiyonerler, iş insanları, sponsorlar ve davetlilerin katılımıyla 21 Aralık Pazartesi günü kapılarını açtı.

UNIQ Expo Kurucusu Alper Eyüboğlu, TTLC Sanat Danışmanlığı Kurucusu Dr. Gizem Pamukçu Tatlıcı ve McArt.ist Art Incubation Center Kurucusu Dr. Cem Bülent Ünal ortaklığı ile hayata geçirilen ve farklı disiplinlerden sanat yapıtlarını bir araya getiren Art.Ist Sauna, “erişilebilir sanat” konseptiyle başta sanata yön veren kişi ve kurumlar, çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun her kesiminden sanatseveri buluşturuyor. ‘Korona Günlükleri’ temalı McArt Awards 2020 Çağdaş Sanat Yarışması’nı kazanan sanatçıların eserlerinden oluşan sergi ile ziyarete açılan Art.Ist Sauna, birbirinde farklı sergi ve etkinliklerle 12 ay boyunca gezilebilecek. İlk ‘Sanat Pazaryeri’ resim, heykel, fotoğraf, dijital sanat, endüstriyel tasarım, seramik, cam, dokuma, karikatür, animasyon, performans ve sokak sanatı gibi sanatın her alanından eser barındırıyor. Art.Ist Sauna’da 1.000 TL ve üzeri fiyatlarla her bütçeye uygun eserler yer alıyor. Yıl boyunca birbirinden farklı etkinliklerle sanatseverleri ağırlayacak olan Art.Ist Sauna’da sanata dokunan her alandaki uzman kişilerden söyleşiler, işin mutfağında sanat tarihi eğitimleri, atölyeler, kısa filmler, bağımsız gösteriler ve koleksiyonerlik gibi özgün eğitimler de yer alacak. Birçok sergiye ev sahipliği yapacak olan Sanat Pazaryeri’nde düzenli olarak değişecek eserler ile dolaşım sağlanacak.

Sergi alanında kütüphane deneyimi…
Yıl boyunca birçok sanat etkinliğine sahne olacak Art.Ist Sauna’da sergilenen eserlerin yanı sıra sanat tarihi ile ilgili kitapların, dergilerin, belgelerin bir araya toplandığı binden fazla doküman ve kitaptan oluşan bir kütüphane de yer alacak. Sanatseverler ilgilendikleri kitapları bu kütüphanede inceleyerek keyifli vakit geçirebilecekler.

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne uygun olarak faaliyet gösteren Art.Ist Sauna’da etkinlik alanına güncel alınmış HES kodu ile ateş ölçümü yapıldıktan sonra giriş yapılabiliyor. Doğal hava sirkülasyonu ile 5 metrelik yüksek tavanı sayesinde ferah bir ortam sunan alana aynı anda 300 kişi alınabiliyor. Hafta içi her gün 12.00 ile 19.00 saatleri arasında açık kalacak olan Art.Ist Sauna, İstanbul Maslak’taki UNIQ Expo’da yıl boyuncu ücretsiz olarak sanatseverleri bekliyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.