UGFF Sonuçları Belli Oldu!

Bir haftada yaklaşık 30 milyon izleyiciye ulaşan, dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali Uluslararası Göç Filmleri Festivali artırılmış gerçeklikle düzenlenen görkemli kapanış töreniyle sona erdi.

Oscar’a aday olan Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts‘ın yönettiği For Sama/Sama İçin belgeselinin “En iyi Uzun Metraj” film seçildiği gecede 26 bin Avro ödül dağıtıldı.

En İyi Uzun Metraj Film: For Sama/Sama İçin
Festivalde Suriyeli Waad Al Kateab ve İngiliz Edward Watts’ın yönettiği For Sama/Sama İçin, “En iyi Uzun Metraj” film seçildi. Suriye’de yaşanan iç savaşı genç bir annenin gözünden çarpıcı bir dille aktaran ve 2019’da Oscar adayı olan 7 ödüllü belgesel, 15 bin Avro para ödülünün de sahibi oldu.

İtalyan yönetmen Costanza Quatriglio‘nun Doriana Leondeff ile birlikte senaryosunu yazıp yönettiği, Afganistan’daki Taliban zulmünden kaçıp Avrupa’da yaşayan iki kardeşin hikayesini anlatan Just Like My Son/Oğlum Gibi “En İyi İlham Veren Senaryo”; 1979’daki İran Devrimi sırasında ailesiyle birlikte ülkesini terk edip Avusturya’da yaşamak zorunda kalan İranlı yönetmen Arash T. Riahi‘nin imzasını taşıyan Oskar&Lilli “Jüri Özel Ödülü”nün sahibi oldu.

“Unicef En İyi Kısa Film Ödülü” Amelia Nanni‘nin yönettiği Kıyının Çocukları/Children of the Shore, “Aynı Gemide Kısa Film Ödülü” ise Zeynep Köprülü‘nün yönettiği Orada/There filmlerine verildi. Nuri Bilge Ceylan başkanlığında dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jürinin “en iyi”leri seçmek için dijital ortamda bir araya geldiği yarışmada 26 bin Avro para ödülü dağıtıldı.

Kazanan Filmler:
En İyi Uzun Metraj Film
Sama İçin / For Sama
Yönetmen:Waad Al- Kateab, Edward Watts)

En İyi İlham Veren Senaryo
Oğlum Gibi / Just Like My Son
Yönetmen:Costanza Quatriglio
Senaryo:Costanza Quatriglio, Doriana Leondeff

Jüri Özel Ödülü
Oskar&Lilli
Yönetmen:Arash T. Riahi

UNICEF En İyi Kısa Film Ödülü
Kıyının Çocukları/ Children of the Shore
Yönetmen: Amelia Nanni

Aynı Gemi En İyi Kısa Film Ödülü
Orada / There
Yönetmen: Zeynep Köprülü

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.