Ülgen Semerci, “Kendilerimle Çelişiyor Muyum?” Sergisi AçıldıÜlgen Semerci, “Kendilerimle Çelişiyor Muyum?” Sergisi Açıldı
Ülgen Semerci, “Kendilerimle Çelişiyor Muyum?” Sergisi

Ülgen Semerci’nin solo sergisi “Kendilerimle Çelişiyor Muyum?”, ismini Daisy Hildyard’ın 2018 yılında gerçekleştirdiği ve Walt Whitman’ın “Benliğimin Şarkısı” başlıklı şiirini yeniden yorumladığı konuşmasından alıyor.

Whitman şöyle diyor:
Kendimle çelişiyor muyum?
Pekala, o zaman çelişiyorum,
(Ben büyüğüm ve içimde çokluklar barındırıyorum.)

Sergideki işler Semerci’nin geçtiğimiz iki yıl içerisinde gördüğü var olan, hayali, özlenen, korkulan, geçmişten ve bugünden kişilerin failleştiği, iç içe geçtiği ve birbirine dönüştüğü rüyalardan yola çıkıyor. Bir benlikten bahsederken dahi bireyi soyutlanmış bir mevcudiyet olarak düşünemeyiz. Karen Barad birbiriyle etkileşim halinde olan insan ve insan olmayan bedenler için intra-action kavramını öne sürer. Intra-action failliği içkin bir bireysel özellik olarak değil, güçlerin dinamizmi olarak ele alır.

Semerci aynı anda hem içe hem dışa bakarak, mikrokozm ve makrokozmun örtüştüğü ara bağlantılar ve iç bağlantılar deneyimlemeyi ve benliği ilişkisel bir biçimde algılamayı amaçlıyor.

Ülgen Semerci’nin solo sergisi “Kendilerimle Çelişiyor Muyum?”, 7 Mayıs’a kadar Art On İstanbul’da gezilebilir.


Art On İstanbul

Meşrutiyet Cd Oteller Sk No.1A Hanif Binası, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir