Ülkü Çağlayan “Baş Başa” Performansıyla Performistanbul İş Birliğinde İstanbul Sinema Müzesi’nde

Ülkü Çağlayan‘ın “Baş Başa” isimli performansı, Performistanbul iş birliğiyle Zühre projesi kapsamında, 19 Mart saat 17:00’de İstanbul Sinema Müzesi’nde izleyicilerle buluşuyor. “Zühre//Sanatçı Kadınlar Ayı” başlığı altında, Atlas 1948 Sineması ile İstanbul Sinema Müzesi, Mart ayı boyunca kadın -ve kendini kadın olarak tanımlayan- sanatçıların etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Film, söyleşi, atölye ve performansların yer aldığı etkinlik serisine, Çağlayan da başın ve onun temsil ettiklerinin ağırlığından kurtulmak için bir yöntem arayışı olan “Baş Başa” performansıyla dahil oluyor.

“Baş Başa”, bedensel deneyimlerimizin içinde köklenmiş olan duyusal ve duygusal değerlerden yola çıkarak yeni bir sosyal potansiyeli fısıldıyor. Birlikte ve yalnız, canla başla mücadele eden bir insanlığı merkeze alan performans, başa geleni çekmekle, alıp başını gidememek arasındaki gergin, arafta kalmış hâlin; ne ölebildiğimizin, ne yaşayabildiğimizin; yerleşik hâle gelemeyecek kadar hareketli oluşumuzun anlatısı.

Çağlayan’ın performansı kendisine eşlik eden 17 katılımcıyı bir araya getiriyor: Ali Efe Özkan, Cemre Özkan, Eda Tekirli, Gülce Bulduk, Gülden Ataman, Lal Yılmazoğlu, Maya Ela Uyğun, Mirel Ergeneli, Nazlı Tecimer, Oğuzhan Saçıkara, Öyküm Pala, Özge Kırdı, Özge Mutlu, Özlem Doksan, Serap Kızıleroğlu, Zeynep Sinan, Esila Ay. Çalışma sürecinin de izleyiciye açıldığı “canlı süreç atölyeleri” kapsamında 10 Mart Perşembe ve 11 Mart Cuma tarihlerinde, saat 12:00 – 16:00 arasında, sanatçı ile performansçıların hazırlıklarına tanıklık edebilir, performansın oluşum sürecini gözlemleyebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda 65 “güzel soruyu” içeren ve Performistanbul’un Stay Live at Home performans serisinde yer alan Making Sense performansı kitap versiyonuyla izleyiciyle buluşan Çağlayan, “Baş Başa” performansında gövde ile başın ayrılamadığı ve kavuşamadığı bir düzende sosyal bir deneyi izleyiciyle buluşturuyor.

"Baş Başa" Performansı Hazırlık Sürecinden
“Baş Başa” Hazırlık Sürecinden

Baş Başa

Cumartesi 19 Mart 2022 Saat: 17:00
Ülkü Çağlayan

Performansçılar: Ali Efe Özkan, Cemre Özkan, Eda Tekirli, Gülce Bulduk, Gülden Ataman, Lal Yılmazoğlu, Maya Ela Uyğun, Mirel Ergeneli, Nazlı Tecimer, Oğuzhan Saçıkara, Öyküm Pala, Özge Kırdı, Özge Mutlu, Özlem Doksan, Serap Kızıleroğlu, Zeynep Sinan, Esila Ay
Performans
Süre:
Yaklaşık 25 dakika
Ses Tasarımı: Metehan Köktürk
Performistanbul iş birliğiyle.
ZÜHRE //SANATÇI KADINLAR AYI kapsamında.
İstanbul Sinema Müzesi

Ülkü Çağlayan

Pratiğinin aksını sosyal pratikler, yazı ve hareket araştırmaları oluşturur. Ülkü, dile indirgenemeyen; fakat sezilen, henüz düşünülmemiş; fakat varlığından haberdar olunan bilgi türleriyle ilgilenir. Dil ve düşünen bedeni çalışmalarının odağına alan sanatçı sosyallik içermeyen etkileşme durumları yaratmayı araştırır. Bunu, gerek dili dışarıda bırakarak, gerekse belirlenimci bir düşünme pratiğinin barınamayacağı deneyimler kurgulayarak yapar. Deneyimlerin kendisini medyum olarak kullandığından araştırma yaratımı ve kolektif deneyler çalışma sisteminde büyük rol oynar.

Sanatçı alternatif bir düşünme modeline yaslanan Social Dreaming Matrix çalışmasının uygulayıcılığını yapar. SDM, serbest çağrışım kaslarını ve sistemik düşünceyi kullanarak ilişkiler oluşturma, bağlantılar kurma ve yeni düşünceler meydana getirme üzerine eğitsel ve düşünsel hedefleri olan bir pratiktir.


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir