Uluslararası Dijital Tiyatro Projesi: Lockedown Locked In/Karantinada Mahsur

Barış Celiloğlu’dan özgün uluslarası dijital tiyatro prejesi: LOCKEDOWN LOCKED IN / KARANTİNADA MAHSUR

Londra’da yaşayan yönetmen Barış Celiloğlu, kurucusu olduğu tiyatro kumpanyası Theatre East N Bull bünyesinde, karantina döneminde artan kadın cinayetleri ve aile içi şiddet üzerine Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur adlı bir dijital tiyatro projesi geliştirdi.

Geçtiğimiz Nisan ayı itibarıyla İngiltere, Yunanistan, İspanya, Rusya gibi ülkelerdeki kadın örgütleriyle temaslar kurdu. Barış Celiloğlu, muhtelif kadın örgütleriyle yaptığı görüşmeler sonucunda, dünyanın hemen her yerinde, kadın cinayetlerinin pandemi döneminde önemli artış gösterdiğini tesbit etti ve bu konudaki araştırmalarını derinleştirdi. Karantinanın devam ettiği üç hafta içinde sadece Londra’da kadın cinayetlerinin üç katına çıktığını ve 14 kadının öldürüldüğünü öğrenen Celiloğlu, bazı ülkelerde bu ölümlere çocukların da dahil olduğu acı gerçeğiyle yüzleşti.

Türkiye’de bu sayının çok daha fazla olması nedeniyle, bir kadın yönetmen olarak bu konuyu ele alan bir dijital tiyatro projesi geliştirmenin bu dönemde daha da elzem olduğunu gören yönetmen Barış Celiloğlu, Nisan ayı boyunca süren kapsamlı araştırmalar yaptı. Nisan sonu itibarıyla, sekiz ülkeden yazarları bir araya getirdi ve onlarla Zoom toplantıları yaparak projesini olgunlaştırdı. Karantina döneminde artan kadın cinayetleri konusunda yaptığı araştırma sonuçlarını yazarlarla paylaşarak, monolog yazım sürecini başlattı. Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur adlı projeye İngiltere, Türkiye, Yunanistan, İspanya, Rusya, İtalya, Polonya ve Avustralya’dan yazarlar ve oyuncuları da dahil eden yönetmen Barış Celiloğlu, monologların yazım sürecini de aktif biçimde yönetti; monologların, yaptığı araştırma bulgu ve gerçeklerine uygun yazılmasına ve aynı zamanda birbirinden farklı hikayeler oluşturulmasına öncülük etti.

Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur yerli ve yabancı oyuncuları bir araya getiriyor

Yönetmen Barış Celiloğlu, monolog yazım sürecinin tamamlanması sonrasında, dünyanın sekiz farklı ülkesinden yaklaşık 25 oyuncu ile Zoom üzerinden provaları başlattı. Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur adlı dijital tiyatro projesine Türkiye’den katılan sanatçılar arasında Füsun Demirel, Halide Eşber, Ada Burke, İrem Sayılgan, Dilek Yorulmaz, Naz Yeni, Aslı Özgönül ve Ezgi Bakışkan gibi oyuncuların yanı sıra, Onsun Meryem, Aysel Karaca, Yapıncak Gürerk, Betül Dünder gibi şair ve yazarlar da var. Projenin teknik ekibinde ise, Çiğdem Boru (video artist/editör), Şeref Özdemir (video artist/editör), Ceren Ayşe Özbudun (ses tasarımcısı), Berna Vardar (çevirmen) ve besteci olarak Ezgi Günüç bulunuyor.

İspanya’dan Kıbrıs’a kadar yayılan özgün uluslarası proje

İspanya’dan oyuncular Nuria Benet, Antonio Gil Martinez, Alexandra Restrepo, Montse Gili, Montserrat Roig; yazar olarak Esther Lazaro, Laura Aparicio, Elena Belmonte, Cristina Simon Mencion, Yunanistan’dan oyuncular Anastasia Revi, Matina Kar, Lydia Vie, Sevi Filippidou, Tania Batzoglou, yazar olarak Nina Rapi ve Elena Mochla; Rusya’dan Maria Kroupnik, Nina Belenitskaya, Marina Krapivina, Natalya Milantyeva, Lubov Strizhak, Polina Glukhova, Elizaveta Kovalski, Julia Chesnyak, Angelina Debor, Natalya McDonald, Elena Seregina, Aleksandra Kareeva gibi yazar ve oyuncuların; Kıbrıs’tan şair Neşe Yaşın, Chara Savvidou ve Eleni Skarpari; İngiltere’den Salma Ahmad Caller, Charlotte Jennings, Dzifa Afi Benson, Nisha Bakhoo, Fiona Dawson, Patrizia Paolini, Schiekelle Collu, Isaiah Bobb Semple, Elly Beaman Brinklow, Margaret Cohen; Avustralya’dan Jeanette Cronin, Jane Phegan, Nikita Waldron ve Belinda Giblin gibi tanınmış isimlerin katıldığı Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur dijital tiyatro projesi 6 aylık yoğun bir çalışma sürecinin ardından, tamamıyla dijital platformlarda yayınlanmak üzere, Ekim sonunda gösterime hazır olacak.

Kadın cinayetleri sekiz aşamadan oluşuyor bu yüzden proje 8 bölümden oluşuyor

Lockedown Locked In / Karantinada Mahsur sekiz bölümden oluşan özgün bir dijital tiyatro projesi olarak planlanmış bulunuyor. Yönetmen Barış Celiloğlu, projenin sekiz bölümden oluşmasının nedenini, proje kurgusunun aile içi şiddetin cinayet zaman çizelgesini kopya etmesiyle ilintili olduğunu belirtiyor. Kadın örgütlerinin belirlemelerine göre, kadın cinayetleri sekiz aşamada gerçekleşiyor. Bu gerçekten yola çıkan Celiloğlu, projeyi sekiz bölümde geliştirmeye karar verdiğini belirtiyor.

Proje hakkında detaylı bilgi ve oyun künyeleri için; Theatre East N Bull

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.