UNIQ Expo’da Kadına Yönelik Şiddete Sanatsal Manifesto

Sanatın her alanından farklı sesleri ve ifade biçimlerini sergilemek üzere herkes için ulaşılabilir sanat ortamı sunan UNIQ Expo, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde “Kadın” temalı birçok sergiyi sanatseverlerle buluşturacak.

Seda Kadakçı, Uygarlığın Evi
Seda Kadakçı, Uygarlığın Evi, tuval üzeri akrilik, 90 x 100, 2019

Türkiye’de ilk defa 1.500 metrekare alanda erişilebilir sanat konsepti ile yüzlerce sanatçı ve sanat eserini sanatseverler ile yıl boyunca ücretsiz olarak buluşturan UNIQ Expo, resim, heykel, seramik, illüstrasyon, enstalasyon, duvar sanatı ve video-art gibi farklı disiplinlerden 70’den fazla bağımsız genç sanatçının 100’den fazla eserinin sergileneceği karma sergi ile birlikte seramik sanatçısı Seçil Nebioğlu’nun ağıttan umuda uzanan ‘Toprakla Ağıt’ sergisi ve Erhan Us’un önceki yıllarda 5 kıta, 26 ülkede sergilenmiş enstalasyonlarından oluşan “Ataerkilled” isimli 11. kişisel sergisine de ev sahipliği yapıyor. Ek olarak, blockchain teknolojisini kullanan Artiox ile kurulan iş birliğine ilişkin UNIQ Expo’nun Temmuz ayında arz edilmiş ilk sanat yatırım sepeti SE1’de yer alan eserler de sergileniyor.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında düzenlenen sergide ayrıca İyilik İçin Sanat Derneği ve Ege Yapı iş birliğiyle hayata geçirilen Atölye Cer projesinde yer alan sanatçıların eserleri de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Genç sanatçıların göz önünde bulunmasını sağlama misyonu ile hareket eden UNIQ Expo’da teması “Kadın” olarak belirlenen sergiler, Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne denk gelen 25 Kasım Perşembe günü sanatseverlerle buluşacak. UNIQ Expo’da 31 Aralık tarihine kadar açık kalacak sergilerde, sanatçılar, eserleri ve manifestoları hakkında bilgiler de yer alacak. Sanatçı buluşmalarının da gerçekleştirileceği sergilerde eser fiyatları ise 1.000 TL’den başlıyor.

Kadın Ölümlerine Karşı Sanatın Sesi ve Yakarışı

Seramik sanatçısı Seçil Nebioğlu, ülkemizde ve dünyadaki kadına şiddete ve kadın cinayetlerine sanatın sesi ile yakarış amacı taşıyan projesi için atölyesini tüm sanatçıların ve gönüllülerin katılımına açtı. Sanatçının bu yakarışı, çok kısa sürede dayanışma, ortak emek ve sorumluluk projesine dönüştü. Sanatçının seramikten üretimini başlattığı çeşit çeşit masklar ve kuru dallara asılı seramikten askıda elbiseler, yitirilen kadınların ‘yokluğunu’ ve ‘boşluğu’ ifade ederek ağıt niteliği taşıyor. Bununla birlikte kuru kafa görünümündeki maskları, ölüme inat, renk renk, desen desen üreterek, kadınların anısına saygı ve yaşamın dirimliğine, dişil enerjinin önemine dikkat çekiyor.

Daha geniş kitleleri sanatla buluşturmayı hedef edinmiş bir oluşum olan UNIQ Expo’da etkinlikler kar amacı gütmeden tamamıyla sponsorlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yapı çalışmalarında ve malzeme tedarikinde Ege Yapı, kurumsal içeriklerde Gulf Sigorta, İBB Kültür A.Ş., ColorBox, Permolit, TGA Medikal, AjansPress, kahve tedarikinde Forte Blend, teknoloji bağlamında Arçelik, iletişim çalışmalarında ise Manifesto tarafından destekleniyor.

UNIQ Expo hijyen kurallarına uygun olarak faaliyet gösteriyor. Doğal hava dolaşımı ile 5 metrelik yüksek tavanı sayesinde ferah bir ortam sunan alana aynı anda 350 kişi alınabiliyor. Pazartesi günleri hariç hafta içi her gün 12.00 ile 19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açık olan UNIQ Expo, İstanbul Maslak’taki yerinde yıl boyuncu ücretsiz olarak sanatseverleri bekliyor.

“Kadın” temalı sergiler, 31 Aralık’a kadar UNIQ Expo’da ücretsiz olarak görülebilecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar