UPSD 15. Olağan Genel Kurulu Toplandı, Bedri Baykam Yeniden Başkan Seçildi

UPSD 15. Olağan Genel Kurulu, Ekber Yeşilyurt’un Divan başkanlığında, 21 Kasım 2021 Pazar günü Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nde düzenlendi.

UPSD 14. Dönem Başkanı Bedri Baykam, Türk sanat ortamı üzerine yaptığı değerlendirmenin ardından, IAA Dünya Başkanı sıfatıyla sorumlu olduğu diğer ülkelerden de örnekler vererek, üç seneyi kapsayan faaliyet raporunu üyelerle paylaştı. Baykam bu faaliyet dönemi çerçevesinde Dünya Sanat Günü’nün UNESCO resmi günü haline dönüştürülmesinin Kasım 2019’da gerçekleştiğini hatırlatarak, bunun özünde UPSD’nin başarısı olduğunu vurguladı. Faaliyet Raporu ve Denetleme Kurulu Raporunun okunmasının ardından Tüzük değişikliğine ilişkin çeşitli açılımlar içeren maddeler üzerine konuşuldu. Bu değişikliklere göre;

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Logosu
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği

UPSD Başkanı Bedri Baykam’ın, 8 Temmuz 2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesi köşesindeki açıklamasıyla da kamuoyuna sunulan proje, ülkemizin aydınlatıcı gücünü yansıtmak adına büyük bir fırsat olarak değerlendirirken, Baykam “Benim de bir rüyam var: Hayırsever bir yurttaş veya kurum tarafından UPSD’ye hibe edilmiş 15 daireli binalar olduğunu düşünün… Bir kısmında ressamlar, plastik sanatlar alanında faaliyet gösteren sanatçılar eser üretiyorlar, diğer dairelerde ise dansçılar, tiyatrocular sanatlarını icra ediyorlar. Bu iş birliklerinden ne yaratıcılıkları çıkabileceğini görebiliyoruz.” diyerek sözlerine devam etti. Ardından, halihazırda tüzükte yer alan maddelere istinaden yönetim kurulu bu konuda yetkilendirildi.

Ayrıca UPSD’nin Türkiye ve dünya sanat ortamına sunduğu EPİVERON belgesi üzerine yapılan değerlendirmeler sonucu, sanatçıların birlik olarak hareket etmesi ve EPİVERON sayesinde eser takip ve piyasa hareketlerinin kontrol altına alınması üzerinde duruldu. Sanatçılar müzayede evlerinde yaşadıkları akıl almaz olumsuzluklardan örnekler verdiler. Ayrıca Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporları ayrı ayrı değerlendirilerek oy birliği ile ibra edildi.

UNESCO Resmi Partneri AIAP/IAA International Association of Art, Türkiye Ulusal Komitesi olan UPSD, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na hazırladığı Fon Talebi sunumu (04.05.2020 tarihli – 2020/15 Sayılı evrak) ileterek ülkemizdeki sanat odaklarının (sanatçılar, sanat insanları, küratörler, sanat emekçileri, eleştirmenler vb) bu dönemde ihtiyacı olan fonu dünyadan güncel örnekler sunarak sağlamaları için talepte bulundu. Tüm email ve telefon takiplerimize rağmen UPSD Acil Destek Öneri Paketi ile ilgili dilekçemize maalesef cevap alınamadığı Genel Kurul’da açıklandı.

UPSD eski Ankara şube başkanı Cezmi Orhan 19.10.2021tarihinde derneğimiz yönetim kuruluna yazdığı dilekçe ile 1 Eylül 2004 tarih 473 sayılı toplantıda alınan karar ile UPSD Ankara Şubesi, Yönetim Kurulu; Cezmi Orhan, Sevinç Akkaya, Ferhat Özgür, Hayri Esmer, Tansel Türkdoğan ve Rıfat Şahiner’in üyelikten çıkarılması kararının yeniden değerlendirilmesi talebini gündeme getirmiştir. Bu üyelerin yeniden üyeliklerinin kabulü şeklindeki dilekçesi kurula sunulmuş olup oy birliği ile kabul edilmiş ve mağduriyet giderilmiştir.

Bedri Baykam, yeniden UPSD 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Başkan Yardımcılığına Denizhan Özer, Genel Sekreterliğe ve UPSD Galeri Sorumluluğuna Fehim Güler, Sayman ve UPSD Galeri sorumluluğuna Murat Havan, Sosyal Medya Sorumluluğu ile Halk ve Gençlerle İlişkiler Sorumluluğuna Nebahat Karyağdı, Sanat Kurumlarıyla İlişkilere Tijen Şikar, Üniversitelerle ilişkilere Melik İskender, getirildi.

BAYKAM: SON DEFA ADAY OLDUM

Bedri Baykam oybirliğiyle seçildikten sonra yaptığı teşekkür konuşmasında son defa göreve aday olduğunu, bir sonraki dönem bu görevi artık başka meslektaşlarının ve yeni kuşağın üstlenmesini istediğini Genel Kurul oturumuna katılan üyelerle paylaştı.

UPSD 15. Olağan Genel Kurulu

Başkan: Bedri Baykam
Başkan Yardımcısı: Denizhan Özer
Genel Sekreter: Fehim Güler
Sayman: Murat Havan
Yönetim Kurulu: Fehim Güler, Murat Havan, Melik İskender, Nebahat Karyağdı, Denizhan Özer, Tijen Şikar
Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: Bozkaya Aldaş, Şevval Başalan, Yücel Dönmez, Devabil Kara, Ceylan Mutlu, Barış Sarıbaş, Halime Türkyılmaz
Denetim Kurulu Başkanı: Bünyamin Özgültekin
Denetim Kurulu Asil Üyeler: Deniz Gökduman, Ekber Yeşilyurt
Denetim Kurulu Yedek Üyeler: Bahri Genç,Tülin Onat, Mehmet Özenbaş
Onur Kurulu: Rahmi Aksungur, Beril Anılanmert, Nilüfer Ergin, Meriç Hızal, Ekrem Kahraman, Hüsamettin Koçan, Orhan Taylan, Seyhun Topuz
Üye Kabul Kurulu: Berna Erkun, Mustafa Karyağdı, Bahar Kocaman
Üye Kabul Yedek Üyeler: Bilge Alkor, Nazan Kuşcu, Sonja Tanrısever

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.