UR Collective’den “Nazîreler Kitabı” Projesi

UR Collective’den “Nazîreler Kitabı” Projesi
Ur Collective – Nazîreler Kitabı

Monica Papi tarafından İzmir/Urla merkezli kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kültür-sanat oluşumu olan UR Collective, Kültür için Alan’ın desteğiyle ilk projesine başlıyor.

Monica Papi, Divan şiirindeki nazîre formunu, coğrafyaları ve tarihleri aşındıracak bir biçimde kullanarak Türkçe yazan şairlerden ve dünya şairlerinden ilhamla yazdığı şiirleri bir araya getirerek bir modern “Nazîreler Kitabı” oluşturmayı amaçlıyor.

Günümüzde kaybolmuş geleneksel nazîrecilik mirasını devralan proje, nazîre kavramını yazpıbozuma uğratarak yeni bir nazîre yapma pratiğinin olanaklarını araştırıyor. Ana şiire cevaben benzer uyak, form ve sözcüklerle bir şiir kaleme almak yerine farklı formlardaki (görsel-işitsel) çalışmalarla nazîre yaparak söz-ses-imaj ve hareket ilişkisini sorguluyor. Nazîre yapmanın yazma edimiyle sınırlanmadığı projede, farklı disiplinlerden sanatçılarla buluşturulan şiirlerle yeni bir ortak çalışma ve düşünme zemini yaratılıyor.

Kavramsal bir yapı üzerine kurulan ve geleneksel nazîrecilik sanatına öznel ve yeni bir bakış olan proje, şiir üzerine poetik ve editoryal anlamda çalışmaktan öte küratoryal bir pratikle şiir üretimini ele almayı deniyor. Böylelikle, nazîreciliğin içerdiği ilham alma-ilham verme, mimesis, esinlenme, etki ve çağrışım gibi kavramları kullanarak yazılmış bir şiirin diğer sanatsal alanlardaki etkilerinin izini sürüyor ve bizlere ne gibi bir yeniden üretim imkânı açabileceğinin sınırlarını genişletiyor.

UR Collective’in “Nazîreler Kitabı/Book of Responses” projesi kapsamında Kasım 2021’e kadar toplamda 12 adet çevrimiçi şiir sergisi gerçekleşecek. Sergiler, Asaf Hâlet Çelebi’nin mistik dizelerinden, Viyanalı sanatçı Gerhard Rühm’un deneysel şiirine, İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin annesine yazdığı ağıttan, feminist-aktivist yazar Audre Lorde’un kadınlara seslendiği şiirine dek çeşitlilik gösteren bir seçkiden oluşuyor. Proje kapsamındaki sergilerin duyuruları @ur.collective üzerinden takip edilebilir ve tüm çalışmalar urcollective.org üzerinden izlenebilir.

Monica Papi

1984, İzmir doğumlu, şair ve yazar. Mimar Sinan Üniversitesi’nde sosyoloji, Yeditepe Üniversitesi’nde tarih ve felsefe eğitimleri aldı. 2004’ten günümüze kadar Ş Dergi, Eşit, Sonat, Duvar, Gard Şiir, Şerhh, Nepal, Pathos, 160. km, Neden, Moero, Kirpi Şiir isimli dergi, fanzin ve dijital mecralarda şiir ve yazıları yayımlandı. 2015 yılında şiir dosyasıyla Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nü aldı ve aynı yıl “Râz” adlı şiir kitabı yayımlandı. 2014-2019 yılları arasında şair ve yazar bir ekiple Şerhh Şiir ve Eleştiri Dergisi’ni çıkardı. Derginin şiir seçici kurulunda görev aldı. Sagalassos Vakfı desteğiyle projelendirilen “Sagalassos’u Keşfedelim!” (2021) çocuk kitabının yazarlarındandır. İzmir/Urla merkezli kurduğu sanat ve kültür kolektifi UR Collective; kültürel miras, hafıza ve kimlik çalışmaları, görsel sanatlar, edebiyat, performans, şiir, müzik, tiyatro ve mimarlık gibi alanlarda projeler yürütmeyi hedefleyen ve işbirlikler içerisinde çalışmalarını yürüten disiplinlerarası bir platformdur.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.