Uriel Herman, Bodrumlu Cazseverle Gümüşlük Sahilinde Buluştu

Bosfor Turizm ana sponsorluğuyla devam eden 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin Suda sahnesinin konuğu İsrailli caz piyanisti Uriel Herman idi…

ArtIsrail’in destekleriyle ilk defa Türkiye’ye gelen genç nesil İsrailli Piyanist Uriel Herman, Gümüşlük sahilindeki konserde, solo performans sergiledi. Herman’a bazı parçalarda, Haim Peskoff davulla eşlik etti. Herman’ın quartetiyle bugüne kadar çıkardığı dört albüm ve solo çalışmalarından eserlerin yer aldığı konser, Bodrumlu cazseverin beğenisiyle karşılandı.

Günbatımında caz şöleni

Gümüşlük sahilinde günbatımında kumların üstünde başlayan konser, caz dinleyicisine unutulmaz bir akşam yaşattı. Bodrumlu cazseveri bir araya getiren Uriel Herman konserini dinlemeye gelenler arasında yabancı uyruklu konuklar da vardı.

Sezen Aksu’nun “Son Bakış”ını yorumladı

Uriel Herman’ın 2017’de Netanya Kibbutz Orkestrası ile prömiyerini yaptığı, caz dörtlüsü ve orkestra için yazdığı ve aynı zamanda ikinci albümü “Awake”te de yer alan “Beyaz Gece Rapsodisi” ile başlayan konserde sanatçı üçüncü albümü “Face to Face” albümünden de Shva Esre ve Hayu Leylot isimli parçaları seslendirdi; 1930’larda Şair Yaacov Orland tarafından yazılan ve Mordechai Zeira tarafından bestelenen Hayu Leylot, talihsiz bir aşk hikâyesini anlatıyordu. Herman, son albümü “Different Eyes”‘tan da Jerusalem, Fantasy, bir A. Carlos Jobim bestesi olan Luiza ve Chopin’in 4 numaralı prelüdünü seslendirdi. İsrailli Piyanist, programın sonunda seyirciye bir sürpriz yaparak Sezen Aksu’dan, “Son Bakış” adlı parçayı piyano ile seslendirdi.

Uriel Herman & Haim Peskoff
Uriel Herman & Haim Peskoff

Bodrumlu cazsever Uriel Herman’ı ayakta alkışladı

Gecenin sonunda seyircinin alkışları ile tekrar sahnede yerini alan Uriel Herman, bu defa John Coltrane’nin “My favorite things” adlı parçasını kendi düzenlemesiyle seslendirdi. Bu eserin ardından bir parça daha seslendiren sanatçı, bu defa Nirvana’nın unutulmaz parçası “Smells like teen spirit”i yine kendi düzenlemesi ile seslendirdi. İsrailli piyaniste, bazı eserlerde davulcu Haim Peskoff eşlik etti. Peskoff’un özellikle “Smells like teen spirit”teki davul solo performansı büyük alkış aldı. İkili, Bodrumlu cazseverlerin yoğun ilgisi ve alkışları arasında sahneden ayrıldı. Festivalin ‘Suda’ sahnesi önümüzdeki günlerde yine caz sanatçılarını konuk etmeye devam edecek.

Awake albümü ile adını dünyaya duyurdu

İsrailli sanatçı, Jerusalem Academy of Music and Dance’ten 2010 yılında mezun olduktan sonra ilk albümü “Half Colours, Half Voice”u çıkarttı. Quartet olarak çıkardığı ve İsrail’de yılın 5 albümü arasına giren albümü “Awake”le tam bir çıkış grafiği yakalayan Uriel Herman, dünyanın dört bir yanında konserler verdi. ‘Awake’ Nirvana ve Radiohead’in şarkılarının orijinal besteleri ve düzenlemelerinin yanı sıra İsrailli şairler Yehuda Amichai ve Tirza Attar’ın şiirlerine yazılmış melodilerden oluşuyordu. Sanatçı, 2019’da çıkardığı “Face to Face” albümüyle orijinal müziğinin yanı sıra David Bowie ve Mordechai Zeira’nın şarkılarına yaptığı düzenlemelerle beğeni topladı. 2022’de yayınlanan “Different Eyes” albümü ise Herman’ın yayınladığı 4. çalışması. Bu albümünde, çocukluğunun geçtiği sokaklara ve büyüdüğü şehre farklı bir gözle tekrar bakan sanatçı, albümde ayrıca Brezilyalı Bosso Nova sanatçısı Antônio Carlos Jobim ve Frederic Chopin’e de saygı duruşunda bulunuyor.

Orta Doğu ritimleri ve melodilerini, klasik piyanoyla sentezliyor

Caz piyanistliğinin yanı sıra besteci yanıyla da övgüler toplayan Uriel Herman, son 5 yıldır – dörtlüsü ile ve solo olarak – dünya çapında performanslar sergiledi. Müzik otoritelerinin dikkatini çekmeyi başaran Herman, ustalık gerektiren, karmaşık orta doğu ritimleri ve melodilerini, klasik piyanoyla sentezleyerek olağanüstü bir sound yakalamış.

Uriel Herman, ayrıca büyük festivallerde ve mekânlarda da sahne aldı. Bunların arasında The Forbidden City Konser Salonu (Pekin, Çin), Festival Jazz Sous Les Pommiers (Coutances, FR), Centro Cultural Kirchner (Arjantin), Stanford Üniversitesi (CA, ABD), Jarasum Caz Festivali (Güney Kore), Taichung Caz Festivali (Tayvan), Festival Eclats d’Email Jazz (Limoges, FR), Duc de Lombards (Paris, FR), Kızıldeniz Caz Festivali (Eilat, İsrail) gibilerini saymak mümkün.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar