Uzun Bir Aradan Sonra Maksem’de Bir Sergi: Kültür İnsanı Atatürk

Kültür İnsanı Atatürk Fotoğraf Sergisi
Kültür İnsanı Atatürk Fotoğraf Sergisi

İstanbulluların en sevdiği sergi mekânlarından biri olan Maksem/ Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi uzun bir ayrılığın ardından özel bir sergi ile yeniden ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde, Atatürk’ün askeri ve siyasi kimliğinin yanı sıra kültür sanat ve eğitime verdiği önemi vurgulayan Kültür İnsanı Atatürk sergisi Maksem/Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde 29 Ekim – 21 Kasım 2021 tarihlerinde görülebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı’nın destekleri ile gerçekleştirilen sergide, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in kurulması ile peş peşe hayata geçirdiği devrimlerin kültür sanat ve eğitim hayatımızda yarattığı etkiler, arşivlerde yer alan fotoğraflarla anlatılıyor. Serginin küratörlüğünü Didem Çapa üstleniyor.

Yeni Türk harflerinin kabulü, Türk dil ve tarih kurumlarının kurulması, üniversite reformu ile Türkiye’de bilimsel alanda yapılan çalışmalar; yurt dışına gönderilen öğrenciler ve yabancı bilim insanlarının Türkiye’ye davet edilmesi gibi eğitim ve kültür sanat hayatımıza ışık tutacak 54 fotoğraftan oluşan sergi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma günü ve Atatürk Haftası’nı da kapsayacak şekilde 21 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergi ile ilgili ayrıntıları @İBB Kültür Sanat Instagram, İBB Kültür Sanat Facebook, ibb_kultur Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar