Vernice Sanat Fuarında Göktuğ Güngör’e “Jüri Özel Ödülü”


Vernice Sanat Fuarında Göktuğ Güngör’e “Jüri Özel Ödülü”
Göktuğ Güngör, “Poligamik Anarşi” (Polygamous Anarchy)

İtalya’nın Forli şehrinde düzenlenen 18.Vernice Art Fair/EuroExpoArt’ta, “Poligamik Anarşi” (Polygamous Anarchy) eseri ile katılan Göktuğ Güngör jüri özel ödülüne layık görüldü. Türkiye’de başarılı birçok projeye imza atmış olan tasarımcı Göktuğ Güngör, İtalya’daki fuar için özel tasarladığı eseri ile fuarda sanatseverlerin ilgi odağı oldu.

Göktuğ Güngör fuar ile ilgili düşüncelerini şu sözleri ile dile getirdi:

“İtalya’nın Forli şehrinde her yıl düzenlenen EuroExpoArt/Vernice Art Fair’a, Poligamik Anarşi (Polygamous Anarchy) isimli eserim ile katıldım. Eserimin jüri özel ödülüne layık görülmesi beni çok mutlu etti ve onur duydum. Sanatın ve sanatı yaymanın gerek ruhsal denge, gerek estetik bilinç olarak toplumun aydınlanması ve pozitif enerjinin paylaşımı açısından en önemli unsur olduğunu düşünüyorum. Sanatın özellikle her haneye girecek şekilde erişilebilir değerler taşıması, bununla beraber kurumsal sanatında ilerlemesi için farklı materyallerin ve tekniklerin yaratım süreçlerine dahil olmasının önemli olduğu kannatindeyim. Bu zor dönemde fuar organizasyonunda emeği geçen ekibe ve özellikle NeoArtGallery yöneticileri Ferdan Yusufi ve Giorgio Berttozi’ye teşekkürlerimi sunuyorum.”

Vernice Sanat Fuarına Sanatseverlerden Tam Not

18. Vernice Sanat Fuarı/EuroExpoArt, 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında İtalya’nın Forli şehrinde yapıldı. İtalya’da sanatçıların bağımsız olarak katılabildiği tek fuar olması bakımından çok önemli bir yere sahip olan fuarın bu yıl 18.Edisyonu gerçekleştirildi. Ferdan Yusufi ve Gergio Bertozzi’nin yönettiği, NeoArtGallery tarafından 5. Edisyonu yapılan EuroExpoArt, fuarın içinde uluslararası sanatçılar için ayrılmış bir bölüm olarak yer aldı.

NeoArt Gallery Kültür ve Sanat Derneği’nin Art Diretörü Ferdan Yusufi fuar sürecini şu sözlerle değerlendirdi:

“Amacımız, İtalya’nın kültür ve ekonomi bakımından en zengin bölgesi olan Emilia Romagna’nın Forli şehrinde “Piazza dell’Artte”(Sanat Meydanı) yaratarak, birçok sanatçıya yeni yollar açıp onları İtalyan sanatseverlerle tanıştırmaktır. Her yıl fuarın yapıldığı tarihlerde şehrin merkezinde olan San Domenico Müzesi’nde İtalya’nın en önemli sergileri açılmaktadır. İtalya ve birçok ülkeden binlerce sanatseverin bu müzeyi ziyarete gelmesi fuarı canlı tutmaktadır. Zaman içinde artan İtalyan olmayan sanatçıların buradaki fuara katılımlarını arttırmıştır. Covid-19 bile sanatçıların ekonomik ve lojistik anlamda fuara katılımlarını engellememiştir.”

Kalabalık bir izleyici kitlesi tarafından ziyaret edilen 2021 Vernice Sanat Fuarı/EuroExpoArt, bu yılda farklı uluslardan çok sayıda sanatçıyı ve eserlerini 3 gün boyunca İtalyan sanatseverlerle buluşturdu.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir