Videodaki Manzara, Video Sanatı ile Tüm Canlılığın Temeli Olan Yeryüzüne Odaklanıyor

Videodaki Manzara, Video Sanatı ile Tüm Canlılığın Temeli Olan Yeryüzüne Odaklanıyor
Ali Kazma, 5541, Single Channel HD Video, 12 min 03

Contemporary İstanbul Vakfı’nın Fişekhane’de bulunan sanat alanı Cocoon, bu yılın dördüncü sergisinde tüm canlılığın kendisi olan yeryüzüne bakıyor. Sergide yer alan videolar, manzaranın farklılaşan/dönüşen ve başkalaşan varlığına odaklanıyor. Böylelikle manzara; videonun içinde doğal ve kentsel çevreyle ilgili konuların temsiline dönüşüyor.

Küratörlüğünü Nazlı Pektaş’ın üstlendiği Videodaki Manzara sergisi açıldı.

Sergideki 8 sanatçının eserlerinde her zaman hafızanın da mekânı olan manzara; kamera eşliğinde sanatçıların baktıkları meselenin kaydını tutuyor. Videodaki Manzara, bu kayıtlar ile ekoloji, göç, kimlik, sosyal adalet ve insan hakları konularına dikkat çekiyor.

Contemporary Istanbul Vakfı, yeni sergisinde dil, yer ve kimlik, tarih, ekoloji, sürdürülebilirlik, dünyaya dair her şey hakkında düşünmeye ve zihinleri diri tutmayı çağrıda bulunuyor. Bunu yaparken de her zaman bir yer ve hafıza olan manzarayı merkeze alıyor. Kamera ise bu yerin kaydını tutan ve orayı hareketli bir görüntüye dönüştüren araç olarak karşımıza çıkıyor. Sergide sanatçıların baktıkları konunun kaydı olan video yaşadığımız yerlerle ilişki kurma biçimlerimizi ve yeryüzü üzerindeki etkimize tanıklık ediyor. Sergi 14 Aralık 2021 – 28 Şubat 2022 tarihleri arasında Cocoon’da gezilebilecek.

Üç yıl önce kurulan Contemporary İstanbul Vakfı’nın etkinliklerinde dikkat çektiği ve vizyon-misyon olarak da belirlediği sürdürülebilirlik konusunu da irdeleyen sergi Ali Kazma, Antonio Cosentino, Berat Işık, Delal Eken, Ebru Ceylan, Ergin Çavuşoğlu, Ferhat Özgür, Hülya Özdemir’in video eserlerini bir araya getiriyor.

Sürdürülebilir ve sağlıklı yaşam alanı ve çevre yaratma bilinci ile sosyal sorumluluk projeleri geliştiren LG OLED’in teknoloji ortaklığı ile hayata geçirilen Videodaki Manzara, Contemporary İstanbul Vakfı ve LG arasında geliştirilecek uzun vadeli bir iş birliğinin ilk aşaması olarak konumlandırıldı. 2022 yılında bu ortaklık farklı alanlarda hayata geçirilecek projelerle devam edecek ve doğa-insan ilişkisi sürdürülebilirlik üzerinden sanatın farkındalık yaratabilen gücüyle izleyiciyle buluşmaya devam edecek etkinlikler yapılacak.

Videodaki Manzara, Video Sanatı ile Tüm Canlılığın Temeli Olan Yeryüzüne Odaklanıyor
Ferhat Özgür, The Wall Stills, 2020

Videodaki Manzara Sergisinin açılışında yaptığı konuşmada Contemporary İstanbul Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “Sanatın, özellikle de ‘günümüz sanatının’ çevresel problemlere dikkat çekebilme özelliği olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle sanatın farkındalık yaratan gücünü kullanarak, daha yaşanabilir bir dünyayı birlikte inşa etmemiz mümkün. Ancak bunu yapmak için herkesin, tüm paydaşların elini taşın altına koyması gerekir. Geçen hafta gerçekleştirdiğim Miami seyahatinde de gördüm ki dünyada aynı eğilimde. Dünyanın ve insanlığın sorunlarına farkındalık yaratma ve sürdürülebilirlik ihtiyacı günümüzün gerçekliği, biz de vakfımızın bünyesinde gerçekleştirdiğimiz sergilerde bu farkındalığı vurguluyoruz. Bundan sonra da daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz. Göç, kimlik, ekoloji, sosyal adalet, insan hakları konularını ele aldığımız sergilerimizde dünyanın en temel sorunlarından biri olan küresel iklim değişikliği ile ilgili mesajlarımızı sanat yolu ile kitlelere duyurmaya çalıştık. Sevgili Nazlı Pektaş da video sanatı alanındaki deneyimleri ile Videodaki Manzara’da küratörlüğümüzü üstlendi. 2022’de de insanlığı dünyamızı ilgilendiren sorunları dünyanın sorunu olmanın yanı sıra bireyin sorunu ve sorumluluğu olduğunu anlatabilmek için sergilerimizi, panellerle ve eğitim programları ile de destekleyeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Küratör Nazlı Pektaş, Videodaki Manzara Sergisi için: “Günümüzün en temel sorunlarını toplumları derinden etkileyen göç, kimlik, ekoloji, sosyal adalet, insan hakları ihlalleri olarak sıralayabiliriz. Bu sergi ile tüm bu konulara video sanatının bize sağladığı olanaklar ile anlatma, değinme fırsatı yakalıyoruz. Diyebilirim ki, sergimizdeki manzaralar aynı zamanda sosyo-politik analizin belgesi, kültürel topoğrafyanın belgesidir.”


Cocoon – Fişekhane

Kazlıçeşme mah. Kennedy Caddesi, No:52V, Zeytinburnu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.