Süreyya Operası “Virtüözlerin Müziği” Kapanış Konseri: “Oyster Duo”

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası başlattığı, ve çok kısa sürede İstanbul’un saygın klasik müzik etkinliklerinden biri haline gelen, “VİRTÜÖZLERİN MÜZİĞİ“ serisine yakışan bir sezon kapanış konserine imza atmaya hazırlanıyor.

Oyster Duo
Oyster Duo

Süreyya Operası 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü piyanist Anna Fedorova ve kontrbasçı Nicholas Schwartz’tan kurulu “Oyster Duo” ile İstanbullu sanatseverleri unutamayacakları bir konserde buluşturacak. İkili “Stolen Pearls” albümlerinden seçtikleri başka enstrümanlar için yazılmış yüksek virtüözite gerektiren programlarında, hiçte alışkın olmadığımız kontrbas gibi devasa bir enstrüman, muazzam bir piyano eşliğinde, solist olarak müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

Solist olarak ön planda olacak yaylı çalgıların devi, kesinlikle virtüöz Nicholas Schwartz’ın ellerinde, küçük kardeşlerinin melodik ve bir o kadar da zorlayıcı repertuarına duyduğu iştah ile dinleyicilerin adeta bir meydan okumaya tanık olacakları bu konserin yıldız olacağının garantisini veriyor.

Nicholas Schwartz kariyeri boyunca dünyaca ünlü yaylı enstrüman yarışmalarını ilk defa kontrbasla kazanarak adını tarihe yazdırmış sıra dışı bir kontrbasçı. Schwartz çok yönlü bir sanatçı ve ona Avrupa’da “ Kontrbasın Sihirbazı” lakabı takılmış. Sanatçı bu lakabı kontrbastan çıkması imkansız denilen sesleri çıkartmanın yanı sıra bu devasa enstrümanı adeta küçük kardeşi kemanmış gibi çalabilmesiyle kazanmış. Schwartz diğer yaylı enstrümanlarla bile çalınması çok zor eserleri kendi yaptığı kontrbas düzenlemeleri ile çalarak adını tüm Avrupa’da duyurmuş. Ayrıca Nicholas Schwartz Hollanda’nın dünyaca ünlü Het Concertgebouwrest Orkestrası’nın daimi bir üyesi.

KAM MANAGEMENT & DERMOSKIN’nin katkılarıyla gerçekleşecek bu konserin 09 Mayıs 2022 Pazartesi günü satışa çıkacak biletleri Süreyya Operası gişesinden ve Kadıköy Belediyesi’ne ait bilet sitesinden 50 ve 60 TL’den satın alınabilir.

16 Mayıs Pazartesi – 20.00
“VİRTÜÖZLERİN MÜZİĞİ“ OYSTER DUO
NICHOLAS SCWARTZ Kontrbas & Çello
ANNA FEDOROVA Piyano

Program

F.SCHUBERT
Arpejyon Sonatı, La minör Sonat D. 821
R.SCHUMANN
Fantezi Op. 73
A.GINASTERA
5 Popüler Eser Seçkisi “Chacarera / Triste / Zamba / Arrorró / Gato”
G.GERSHWIN
Prelüd No.2
E.GRIEG / M.d.FALLA / P.I.TCHAİKOVSKY “İzdüşümlerle Duygulu Vals”
G.BOTTESINI
Tarantella
F.SCHUBERT
Piyano ve Kontrbas için Serenad D. 899

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir