Vision Art Platform’dan İki Sergi Birden: “Şu An Buradasınız” ve “Duvar”

Vision Art Platform Ekim Sergileri
Vision Art Platform sergileri

Vision Art Platform, “Şu An Buradasınız” başlıklı karma sergiyi ve Ufuk Yılmaz’ın “Duvar” başlıklı kişisel sergisini ağırlıyor.

Şu An Buradasınız başlıklı karma sergi, 24 Eylül’de Vision Art Platform’da açıldı. Sergi, farklı tekniklerle çalışan Mike Berg, Merve Denizci, Uğur Kambak ve Semih Zeki’nin eserlerini bir araya getiriyor.

“Şu An Buradasınız, sınırları, çevreyi, boşlukları ve bütün bunların içindeki insanı, dört sanatçının kişisel perspektifinden izleyiciye sunuyor. Tüketim toplumu düşüncesinin devamında ortaya çıkan süpermarket estetiğinin indirgemeci yapısının karşısına, özgür ifade alanlarını koyuyor. İnsanın yapıyla kurduğu ilişkide çerçevelenen tüm fikirleri bir kez daha çerçeveliyor ve onları kendi hakimiyet alanlarının ortasında eleştiriyor. Görüş alanıyla oynayarak kurguyu tersine çeviriyor ve sahip olanın sahip olduğunu sandığına olan kaçınılmaz bağlılığını gözler önüne seriyor.” (Sergi metninden)

DUVAR

Ufuk Yılmaz’ın ilk kişisel sergisi “Duvar” Vision Art Platform’da izleyici ile buluşuyor. Sanatçının tuval üzerine yaptığı resimlerden oluşan sergi, geç modernizmde yaşam, mekan ve mimari üzerine düşünüyor. Soyut mimari detaylar galeri mekanın geometrisiyle ilişki içinde heykelsi nitelik kazanıyor.

Sanatçının kurduğu evrende, 3D modellenmiş mekanların sonsuz uzayından Hokusai peyzajlarına, toplu konut estetiğinden Escher vari labirentlere, mimari maketlerden Edward Hopper yalnızlığına çıkılıyor. Ufuk Yılmaz zamandan ve anlamdan boşaltmış anestezik eşbiçimciliğin yani kendi çağının kuşatmasının resmini yapıyor ve kuşatmayı yine ressamca yarıyor:

Yaşamı çerçeveleyen sayısal bir “duvar” yükseliyor önce; Gölgesiz, eğimsiz, toz tutmaz bir veri yığını. Biçimsel dizgelerin tekrarında ve kayıtsız bir boşlukta akıl hüküm sürüyor. Fakat tam o anda çürüme başlıyor. Ölümün, geçiciliğin ve kırılganlığın yasası tasarımı organikleştiriyor. Boyanın kimyasında, ressamın elinde, tuvalin bezinde “duvar” doku tuttuğunda canlı ve cansız varlıklar için bir ihtimal beliriyor. Kütle yerçekimine, zaman ufkuna kavuşmanın eşiğine geliyor.

24 Eylül Cuma günü açılan Şu An Buradasınız ve Duvar başlıklı sergiler, 24 Ekim tarihine kadar 11.00 – 18.00 saatleri arasında Vision Art Platform’da izlenebilir.

Vision Art Platform
Vişnezade mh. Süleyman Seba cd. No.35 Akaretler Beşiktaş/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.