x-ist Sezona Hüseyin Arıcı’nın “Merhamet” Başlıklı Sergisiyle Başlıyorx-ist, yeni sezona Hüseyin Arıcı’nın kişisel sergisi “Merhamet” ile başlıyor. 12 Eylül-10 Ekim 2020 tarihleri arasında izlenebilecek sergi, Hüseyin Arıcı’nın x-ist’te gerçekleşecek üçüncü kişisel sergisi olacak.

Hüseyin Arıcı, x-ist’teki “Merhamet” adlı üçüncü kişisel sergisini bir yakarış üzerine kurguluyor. Arıcı’nın daha önceki serilerinde üzerinde durduğu gerçeklik ve yanılsama kavramları bu sergide de izleyicinin karşısına çıkıyor.

Sanatçı, insanın iyilik ve kötülük yanılsamasının kendine ve etrafına dair daimi bir kandırmaca halinde olmasına bir dua etrafında vurgu yapıyor. Arıcı sergide zorbalıklardan, katliamlardan, istismarlardan, sınıfsal ayrımlardan, kibirden ve aç gözlülükten beslenen insanoğlu için merhamet diliyor. Kendi iyilik ve kötülük, sahtelik ve gerçeklik tasvirlerini yaratan insanoğlunun doğa, din ve ritüeller karşısında çaresiz kalışının altını çiziyor.

Maneviyatı, doğanın kendisinde yarattığı duyguları anlatarak açıklamayı seçen Arıcı, bu iki kavramı sıklıkla sanatına dahil ediyor. Bu doğrultuda sanatçı “Merhamet” sergisinde kadim inançlar, mitolojik hikayeler ve doğaya ait form ve hareket betimlemelerine yer veriyor.

Hazır nesne kavramına getirdiği eleştiri Hüseyin Arıcı’yı kendi hazır nesnesini üretmeye itiyor. Arıcı polimer kil üzerine akrilik ve yağlı boya gibi farklı teknikleri birleştirerek aslına yakın formlar üreterek izleyicinin gerçeklik algısını kırıyor. Bu sergide de sanatçının gerçeği sorgulayışı, incelikle işlediği hazır nesneleri üzerinden vücut buluyor.

Hüseyin Arıcı’nın “Merhamet” başlıklı sergisi, 12 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında, Salı’dan Cumartesi’ye 10:30-19:30 arasında x-ist’te görülebilir.

x-ist
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd., No:50, K:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.