“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” Sergisi 24 Nisan’a Kadar Alan Kadıköy’de

Kadıköy Belediyesi’nin yeni kültür sanat mekânı Alan Kadıköy’ün açılış sergisi “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021 Papko / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu”, yoğun ilgi nedeniyle 24 Nisan 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Türk resim sanatının dönüm noktası olarak kabul edilen Paris Ekolü sanatçılarının eserlerinin yer aldığı Papko / Öner Kocabeyoğlu koleksiyonundan kapsamlı bir seçkiye yer veren serginin ilki Ferit Edgü küratörlüğünde, 2011’de Santral İstanbul’da gerçekleşmişti. 10 yıl sonra, koleksiyondaki 433 eser arasından 182 çalışmanın Metin Deniz tarafından bir araya getirildiği sergi, 24 Nisan 2022 tarihine kadar Alan Kadıköy’de sanatseverlerle buluşuyor.

Alan Kadıköy, 650 metrekare genişliğindeki sergileme alanıyla, İstanbul’un Anadolu yakasının bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı sergisini sanatseverle buluşturuyor. Serginin yanı sıra, ilgilenenler konuşma programları, rehberli turlar ve çocuklar için atölye çalışmalarının yer aldığı 24 Nisan’a kadar ücretsiz gerçekleşecek etkinlik programına katılabilecekler.

Alan Kadıköy, sergi kapsamında Türk resim tarihinin Abidin Dino, Adnan Çoker, Albert Bitran, Ara Güler, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Fikret Muallâ, Hakkı Anlı, Komet, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Nejat Melih Devrim, Ömer Uluç, Selim Turan ve Yüksel Arslan gibi büyük ustalarının resimlerine ve İlhan Koman, Koray Ariş ve Seyhun Topuz gibi heykel sanatımızın dünyaya mal olmuş isimlerinin yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

Paris Ekolü: Çağdaş Türk Sanatının Dönüm Noktası

II. Dünya Savaşı sonrasında 1945-1960 yılları arasındaki dönem, uluslararası sanat tarihi araştırmalarında bir tür milat olarak kabul edilir. Paris Ekolü olarak anılan bu yıllar aynı zamanda Türkiye sanat tarihinde yepyeni bir sürecin başladığı bir dönemdir. Bu dönemde Paris’te yaşayan Türk ressamları Paris Ekolü çatısı altında, bu sürecin merkezinde yer aldılar.

Türkiye resim tarihinde Batı resmiyle sanatsal ve entelektüel olarak güçlü bağlar kurulan ve eşzamanlı bir çizgide eserler üretilen önemli bir evresine dahil olan bu sanatçıları bir araya getiren “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021”, rengin, lekenin, kompozisyonun ve formun duyumsanabilir nitelikleriyle donanmış yüzeylerde Paris Ekolü’yle temas etmiş ve modern sanat tarihine iz bırakmış sanatçılara yeniden bakıyor.

PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu

19 yıl önce müzayededen satın aldığı bir Selim Turan tablosu ile sanat serüveni başlayan Öner Kocabeyoğlu, yoğun olarak Paris Ekolü ile ilgilendi ve bu dönemden eserler topladı. 2009 yılı sonlarında hem koleksiyonu daha etkin bir şekilde değerlendirmek hem de günümüz sanatçılarından olmak üzere, farklı uluslararası sanatçıların yeni alımlardan oluşan bir seçkiyi meraklılarıyla paylaşabilmek amacıyla, daha önce Fahr-el-Nissa Zeid’in 1940’lı yıllarda ikinci katında ilk sergisini açtığı Ralli Apartmanı’nında Papko Art Collection’ı açtı.

Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu modern, çağdaş ve yükselen sanatçıların önemli eserlerine yer veren Türkiye’deki en önemli koleksiyonlardan biri olma özelliğine sahiptir. 200’den fazla sanatçının 2000’i aşkın eserinin yer aldığı koleksiyon, araştırma, yayınlar ve küratöryal sergiler ile sanatseverlerle paylaşılmaktadır. Kurumsal işbirlikleri çerçevesinde de koleksiyondan ulusal ve uluslararası birçok müze ve kuruma sergilenmek üzere ödünç eser verilmektedir. Başlangıcında Türkiyeli Paris Ekolü sanatçılarına odaklanan koleksiyon, 20. yüzyıl Modern Sanatı, 1960 sonrası Çağdaş Sanatı, yeni kuşak genç sanatçılar ile dünya çapında önemli yabancı çağdaş sanatçılara ait yapıtlarla zenginleşerek gelişmeye devam etmektedir.

Koleksiyondaki eserlerden derlenen karma sergi kurguları devam ederken, Öner Kocabeyoğlu aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok müzeye koleksiyondan sergilenmek üzere ödünç eser vermektedir. PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu hakkında gelişmeleri @papkoartcollection Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” Sergisi Çocuk Atölyeleri

Alan Kadıköy, “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” sergisi kapsamında ücretsiz sanat atölyelerini, 4-12 yaş aralığındaki çocuklarla buluşturuyor.

Anadolu yakasının öne çıkan kültür sanat mekânlarından biri olmayı hedefleyen Alan Kadıköy’ün sergide yer alan sanatçıların eserlerinden yola çıkarak farklı temalar üzerinden tasarladığı atölyelerde çocuklar, sergiyi interaktif bir şekilde deneyimleyerek keşfediyor. Yasemin Uygur tarafından verilen, kontenjan ile sınırlı ve ücretsiz gerçekleşecek atölyelere katılım için rezervasyon kadikoy.bel.tr adresinden yapılabilir.


Alan Kadıköy

Muhittin Üstündağ Cad., Alidede Sok. No:2 Koşuyolu/Kadıköy

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar