Yakından Bakınca: Şerife

SALT’ın, Ten, Beden, Ben sergisinden seçili işleri inceleyen çevrimiçi “Yakından Bakınca” serisi kapsamında İpek Duben’in Şerife işi mercek altına alınıyor.

İpek Duben, Şerife 9-10-11, Şerife videosu
İpek Duben, Şerife 9-10-11, Şerife videosu

SALT Beyoğlu’nun üç katına yayılan Ten, Beden, Ben, erkek şiddetinden toplumsal cinsiyete, yerinden edilme ve göçten tüketim alışkanlıklarına uzanan konuları irdeleyen İpek Duben’in üretimine yeni bir bakış sunuyor. Sergi süresince saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayınlanacak “Yakından Bakınca” videoları, Duben’in pratiği boyunca zihnini meşgul eden temalar etrafında bir araya getirilen resim ve enstalasyonlarını inceliyor.

Yakından Bakınca: Şerife

Yakından Bakınca: Şerife

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yayınlanan ilk video, SALT Beyoğlu’nun giriş katında sergilenen Şerife (1980-1982) serisine odaklanıyor. Bir desen ve on bir resimden oluşan Şerife, Duben’in yerel bir bağlamda göç, “öteki”ne bakış ve toplumsal cinsiyet konularını ele aldığı ilk işidir. Toplumsal varlığı ve emeği görünmez kılınan kadınları gündeme getirerek feminist bir tavrı yansıtan resimler, kültürel gelenek ve âdetlerle kırsal ve kent yaşamı arasındaki geçişlere de işaret eder.

“Yakından Bakınca” videoları, eleştirel düşünce ve bilgi paylaşımına dayalı programlardan oluşan SALT Yorumlama kapsamında hazırlandı.

Görsel:
İpek Duben, Şerife 9-10-11, 1981
Banu ve Hakan Çarmıklı Koleksiyonu izniyle.
Ten, Beden, Ben, SALT Beyoğlu
Fotoğraf: Mustafa Hazneci, Aralık 2021


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir