Yapay Zekânın Yarattığı Sanat: FelsefeLab Konuşması YarınYapay Zekânın Yarattığı Sanat

Beykoz Kundura’nın düşünce ve fikir platformu FelsefeLab’in bu yılki son etkinliği de olan “İradenin Sesi: Yapay Zekâ ve Remote İstanbul” adlı çevrimiçi konuşma yarın akşam (30 Kasım) beykozkundura.com’da canlı gerçekleşecek. Akademisyen Dr. Umut Eldem’in eşliğinde yapılacak konuşma; izleyici ve oyuncu, gerçek hayat ile sanal dünya arasındaki çizginin bulanıklaştığı yerden insan ve yapay zekâ ilişkisini tartışmaya açacak.

Sınırlı kontenjanda ücretsiz gerçekleşecek konuşma, Kundura Sahne’nin büyük ilgi gören performansı Remote İstanbul deneyiminden yola çıkarak, yeni sosyalleşme biçimimize dönüşen yapay zekânın sanata olan yansımalarına bakacak ve “Sanat alanında yapay zekâ neyin yerini alacak ve neyi geliştirecek?”, “Yapay zeka bir senaristin veya yazarın yerini alabilir mi?”, “Oyuncular ondan komut alabilir mi?”, “Hangi komutların sonucunda bir oyun ortaya çıkar?” sorularına yanıtlar arayacak. Kant’tan yola çıkarak Jacques Derrida, Mark Coeckelbergh, Jacques Ellul gibi modern düşünürlere de uğrayacak “İradenin Sesi: Yapay Zekâ ve Remote İstanbul” adlı konuşma 30 Kasım Salı akşamı saat 21:00’den itibaren canlı olarak yayınlanacak. Seyircilerin sorularıyla dahil olabileceği konuşmayı izlemek için beykozkundura.com’dan ücretsiz kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Geçmiş FelsefeLab konuşmaları YouTube’ta

Beykoz Kundura’nın Şubat ayında başlattığı ve felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden platformu FelsefeLab‘in geçmiş konuşmaları çevrimiçi olarak da izlenebiliyor. Ağustos ayında Bir Yaz Gecesi Festivali kapsamında gösterilen “Black Swan / Siyah Kuğu” filminden yola çıkarak sanat, acı, ölüm, mükemmeliyet, beden, akıl ve cinsiyet üzerine birlikte düşünmeye davet eden “Siyah Kuğu: Mükemmel’in Bedeli” adlı konuşmanın yanı sıra, yapay zekâ temalı “İnsan Bir Yapay Zekâ Mıdır?”, “Yapay Zekâ Hakları”, “Geleceğin Sentetik Dünyası” başlıklı konuşmaları ve “Güç Bizimle mi?”, “Karşı mı Ayna mı?”, “İyi Bir Jedi Nasıl Yaşar?” başlıklı Star Wars okumalarını Beykoz Kundura’nın YouTube adresinden izleyebilirsiniz.

Çevrimiçi Konuşma
İradenin sesi:
Yapay zeka ve Remote İstanbul
Tarih: 30 Kasım 2021, Salı
Saat: 21:00
Türkçe, Ücretsiz

Kontenjan kapasite ile sınırlıdır. Kayıt olmak için lütfen buraya tıklayınız.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.