Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ‘Sagalassos’ sergisi, 360 derece sanal turla erişime açıldı

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Sagalassos antik kentine ve Pisidia bölgesinin tarihine ışık tutan “Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos” sergisini 360 derece sanal turla erişime açtı.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplu etkinlikler, festivaller ve konserler iptal ediliyor. Toplu etkinliklerin yanı sıra insanlar da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaya özen gösteriyor.

Bu süreçte iptal edilen birçok festival çevrimiçi film gösterim programları hazırlarken, pek çok sanatçı da sosyal medyadan konserler veriyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapılarını bir süreliğine ziyaretçilerine kapatan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık da zenginleştirdiği 3D sanal sergi turları, online kitap satışı ve etkinliklerle dijital platformlarda hizmet vermeye başladı.

Marcus Aurelius heykelinden mamut kemiklerine 368 eser

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, online hizmetler kapsamında “Bir Zamanlar Toroslarda: Sagalassos” sergisinin 360 derece sanal turunu erişime açtı.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılan sergide Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eser yer alıyor. Antik Sagalassos sakinlerinin gündelik yaşamlarını ve sosyal durumlarını yansıtan ve inanç ritüellerini gösteren pişmiş topraktan figürler, tanrı, tanrıça ve kahraman heykelleri, Büyük İskender heykelciği, taş aletler, süs eşyaları, pişirme kapları başta olmak üzere çok sayıda eserin bulunduğu sergi, kronolojik ve tematik olarak bölümlere ayrılıyor.

Sergi kapsamında ayrıca, Sagalassos kazı ekibi üyeleriyle yapılan röportajlar da video kanallarında yayımlanmaya başlayacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan geçmiş tarihli diğer sergiler de internet sitesinde 360 derece sanal turla gezilebiliyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat, geçmiş tarihli etkinliklerinin bir kısmının video kayıtlarını da paylaşıma açacak. Bu çalışmalar kapsamında, gelecek tarihli bazı etkinlikler de online olarak gerçekleştirilecek.

Online kitap alışverişi

Tüm kitabevleri bir sonraki duyuruya kadar kapalı olacak olan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın online alışveriş faaliyetleri 7/24 devam edecek.

Kültür Bakanlığı’nın kütüphaneleri okuyucu hizmetlerine kapatma kararı dolayısıyla Yapı Kredi Araştırma Kütüphanesi de geçici bir süreyle kapalı olacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın sanal sergi turlarına şuradan bakılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar