Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Haziran Ayı Etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Haziran ayı etkinliklerinde 8 Haziran Çarşamba günü yapılacak “Bakmak Dinlemek Okumak” söyleşilerine, İran edebiyatının önemli yazarlarından yaptığı çevirilerle tanınan Makbule Aras Eyvazi konuk oluyor.

10 Haziran Cuma günü ilki yapılacak olan İstanbul’da Herkes Nasıl? Performansı ise Çıplak Ayaklar Kumpanyası dansçıları tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Memento İstanbul – Hristoff Aile Arşivi” sergisinden yola çıkılarak hazırlandı.

İstanbul’da Herkes Nasıl? - Makbule Aras Eyvazi
İstanbul’da Herkes Nasıl? – Makbule Aras Eyvazi

8 Haziran Çarşamba
Bakmak Dinlemek Okumak
Başa Dönemeyiz

Makbule Aras Eyvazi, Zehra Onat
19:00
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık- Instagram

“Başa Dönemeyiz” rüzgârın bizi götürdüğü yerde sadece sesin kalıcı olacağına inandığı için şiir yazan, şiir yazmasa yaşayamayacağına inanan modern İran şiirinin öncülerinden Furuğ Ferruhzad’ı hayatındaki dört erkeğin gözünden anlatıyor.

8 Haziran Perşembe saat: 19:00’da Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın instagram sayfasından canlı yayınlanacak “Bakmak Dinlemek Okumak” söyleşilerinde Furuğ Ferruhzad, Gulam Hüseyin Saedi ve Goli Taraghi gibi İran edebiyatının önemli isimlerinden yaptığı çevirilerden tanıdığımız Makbule Aras Eyvazi ile gazeteci, editör Zehra Onat bir araya geliyor. Anlatıcının sesiyle Furuğ’un sesinin birbirine eşlik ettiği, iç içe geçen biyografi-belgesel-kurmaca kimliğiyle, “Ataerkil bir toplumda, kadının birey olabilmesi, varoluşunun kenar çizgilerini kendi iradesiyle belirleyebilmesi önünde ne tür uyuşmazlıklar ve çelişkiler baş gösterir?” sorusunu usulca kurcalayan roman okuru karlı bir günde Tahran sokaklarına götürüyor.

Instagram üzerinden canlı olarak düzenlenecek sohbete buradaki linke tıklayarak katılabilirsiniz.

10, 11, 17, 18, 19 Haziran 2022
İstanbul’da herkes nasıl?

Çıplak Ayaklar Kumpanyası
Galeri
19:30

Bu performans Çıplak Ayaklar Kumpanyası dansçıları tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “Memento İstanbul – Hristoff Aile Arşivi” sergisinden yola çıkılarak hazırlandı. Kendi yaşamlarında İstanbullu olmanın farklı boyutlarını tecrübe eden üç dansçı, Bulgar kökenli üç kuşak sanatçı bir ailenin İstanbul’la bağına odaklanan sergiyle “İstanbullu olmak” üzerinden diyalog kuruyorlar. “İstanbullu olma”yı anlamaya çalışıyorlar. Hafızanın saklayan, muhafaza eden, unutan ve hatırlayan doğasında bedenler nasıl etkilenir, diye soruyorlar: Bedenler, kaybolmakta olanla, yitirilenle ne yapar? Sanatçılar serginin tasarımını, mekânın düzenlenişini ve sergi boyunca ortaya çıkan temaları performansın ve hareketin canlılığıyla boyutlandırıyorlar. Sergi mekânında gerçekleşecek olan performans, seyirciyi sergiye, hafıza ve beden ilişkisinin açtığı pencereden bakmaya davet ediyor. İlki 10 Haziran Cuma günü saat: 19:30’da gerçekleşecek etkinlik, Yapı Kredi Kültür Sanat Galeri’de (2. kat) gerçekleşecektir. Etkinliğin biletleri Biletix’te. İzleyici sayısı 25 ile sınırlıdır. 7 yaşından küçükler etkinliğe alınmayacaktır.

Konsept: Melih Kıraç
Performans: Leyla Postacıoğlu, Melih Kıraç, Mihran Tomasyan
Kostüm: Hilal Polat
Ses tasarımı: Berke Can Özcan
Proje asistanı: Ekin Önce

Biletler
Tam: 35 TL
Öğrenci: 20 TL

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar